دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی لیزری دیسک
عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری

جراحی لیزری به دلیل مزایایی که این روش دارد، بسیار میان بیماران محبوبیت پیدا کرده است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری دیسک می پردازیم.

درمان دیسک کمر، گردن و ستون فقرات با لیزر تراپی

فتق دیسک اغلب در قسمت پایین کمر رخ می دهد. بسته به اینکه فتق دیسک کجا باشد، می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود.دو نوع لیزر وجود دارد که معمولا برای درمان آسیب‌ ها و شرایط عصب و دیسک استفاده می‌ شود.پزشک پروتکل لیزر درمانی مناسب را برای درمان شما تعیین خواهد کرد.

عمل لیزری دیسک کمر چیست؟

اگر دچار درد کمر باشید، حتما این جمله را از اطرافیان خود شنیده‌ اید که می ‌گویند دیسک کمر است اما به جرات هرگز نمی توان گفت که هر کمر دردی دیسک کمر است هرچند شایع ترین علت کمر درد در جوامع مختلف فتق دیسک یا دیسک کمر است که بیش از ۹۰ درصد علل کمردرد ها را تشکیل می دهد.

کاربرد روش های جراحی لیزری دیسک

عمل دیسک کمر با لیزر یک نوع عمل جراحی است که در آن دسته لیرز به فضای بین دیسک وارد شده و از طریق آن پرتو لیزر برای باز کردن فضا و رفع مشکلات ایجاد شده برای عصب مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب درد بیمار کاهش پیدا خواهد کرد .

مراقبت های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

طب فیزیکی معمولاً بعد از جراحی لیزری دیسک کمر برای تقویت عضلات دور ستون فقرات و تسهیل دوران بهبود توصیه می‌ شود. طول دوران بهبود به نوع جراحی و وضعیت سلامت عمومی بستگی دارد. بیماران معمولاً می ‌توانند فعالیت ‌های معمول خود را ظرف چند هفته از سر بگیرند.

درمان فتق دیسک با جراحی لیزری

برداشتن فشار از روی دیسک به روش پی ال دی دی یک درمان لیزری است که برای تشخیص مشکلات دیسک ستون فقرات و کمک به برطرف شدن درد کمر و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان تحت بی حسی موضعی و هدایت فلوروسکوپی انجام می شود. سوزن به کمک هدایت دستگاه وارد دیسک مورد نظر می گردد.

عوارض عمل لیزر دیسک کمر

عارضه مهمی پس ازعمل جراحی دیسک با لیزر گزارش نشده است. در موارد نادری به علت ورود سوزن در فضای دیسکی عفونت دیسک و یا صدمه ریشه عصبی به علت برخورد سوزن به ریشه عصبی گزارش شده است. اصولا عوارض جراحی دیسک با لیزر کمتر از عوارض عمل جراحی باز است.