کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با دست و شانه / شانه یخ زده یا شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده یا شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده که کپسولیت چسبنده نیز نامیده می‌شود، باعث درد و سفتی در شانه شده و با گذشت زمان، حرکت شانه بسیار سخت می‌شود. بعد از یک دوره تشدید علائم، شانه یخ زده بهتر می‌شود، اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا 3 سال طول بکشد.شانه یخ زده، بیشتر افراد بین 40 تا 60 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت در معرض افزایش خطر ابتلا به شانه یخ زده هستند.

برای درمان شانه یخ زده یا منجمد در کلینیک درمان درد دکتر بنفشه ولییان از روشهایی مانند اوزون درمانی و تزریق کورتیکواستروئید استفاده می شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت از کلینیک دکتر ولییان با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 تماس بگیرید.

آناتومی شانه:

شانه شما یک مفصل گوی و کاسه‌ای است که از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بازو، تیغه شانه (کتف) و استخوان ترقوه. سر استخوان بازو در یک حفره کم عمق در تیغه شانه شما قرار می‌‌گیرد. بافت همبند قوی به نام کپسول شانه، مفصل را احاطه کرده است. برای کمک به حرکت راحت‌تر شانه، مایع سینوویال کپسول شانه و مفصل را روان می‌کند.

مراحل شانه یخ زده:

در شانه یخ زده، کپسول شانه ضخیم شده و سفت می‌شود. نوارهای ضخیم بافت (چسبنده) ایجاد می‌شود. در بسیاری از موارد، مایع سینوویال کمتری در مفصل وجود دارد.
شانه یخ زده در سه مرحله توسعه پیدا می‌کند:

1. مرحله انجماد:

در مرحله انجماد، آرام آرام درد بیشتری خواهید داشت. با بدتر شدن درد، شانه شما دامنه حرکتی خود را از دست می‌دهد. انجماد معمولا از 6 هفته تا 9 ماه طول می‌کشد.

2. مرحله یخ زده:

علائم دردناک ممکن است در این مرحله بهبود یابد اما سفتی آن باقی می‌ماند. در طی 4 تا 6 ماه از مرحله یخ زده، فعالیت‌های روزانه ممکن است بسیار دشوار باشد.

3. مرحله ذوب شدن:

حرکت شانه در مرحله ذوب شدن به آرامی بهبود می‌یابد. بازگشت کامل به حالت نرمال یا نزدیک به قدرت و حرکت طبیعی معمولا از 6 ماه تا 2 سال طول می‌کشد.

علل شانه یخ زده:

علل یخ زدگی شانه به طور کامل شناخته نشده است. هیچ ارتباط روشنی با دخل و تصرف بازو وجود ندارد. چند عامل ممکن است شما را بیشتر در معرض خطر ابتلا به شانه یخ زده قرار دهد:

شانه یخ زده بیشتر در افراد مبتلا به دیابت رخ می‌دهد. . دلیل این معلوم نیست علاوه بر این، بیماران دیابتی مبتلا به شانه یخ زده دارای درجه بیشتری از سفتی هستند که برای مدت طولانی‌تری قبل از مرحله ذوب شدن ادامه می‌یابد.

شانه یخ زده

برخی از مشکلات پزشکی اضافی مرتبط با شانه یخ زده عبارتند از کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، بیماری پارکینسون و بیماری قلبی.

شانه یخ زده می‌تواند پس از بی‌حرکت شدن شانه برای مدتی به دلیل جراحی، شکستگی یا آسیب‌های دیگر ایجاد شود. حرکت دادن شانه‌های بیماران بلافاصله پس از آسیب یا جراحی یکی از اقدامات تجویز شده برای جلوگیری از یخ زدگی شانه است.

علائم شانه یخ زده:

درد ناشی از شانه یخ زده معمولا مبهم یا دردناک است. معمولا در اوایل بیماری و زمانی که دست خود را حرکت می‌دهید بدتر می‌شود. درد معمولا در ناحیه بیرونی شانه و گاهی اوقات بالای بازو قرار دارد.

تشخیص شانه یخ زده:

پس از بحث در مورد علائم و سابقه پزشکی، پزشک شانه شما را معاینه خواهد کرد.پزشک شانه شما را با دقت در تمام جهات حرکت می‌دهد تا ببیند آیا حرکت محدود است یا خیر و آیا درد همراه با این حرکت رخ می‌دهد یا خیر. دامنه حرکتی زمانی که شخص دیگری شانه شما را حرکت می‌دهد «محدوده حرکت غیرفعال» نامیده می‌شود. پزشک شما این را با دامنه حرکتی که هنگام حرکت دادن شانه خود به خود نشان می‌دهید، مقایسه می‌کند (محدوده حرکت فعال). افرادی که شانه منجمد دارند دامنه حرکتی محدودی هم به صورت فعال و هم غیرفعال دارند.
آزمایشات دیگری که ممکن است به پزشک کمک کند تا سایر علل سفتی و درد را رد کند، عبارتند از:

درمان شانه یخ زده:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن می‌توانند به تسکین درد و التهاب در شانه شما کمک کنند. اگر کمکی نکردند، پزشک ممکن است داروی قوی‌تری تجویز کند. درمان شما همچنین ممکن است شامل مراجعه به فیزیوتراپیست برای تمرینات تقویتی و کششی برای بهبود دامنه حرکتی باشد.
اگر علائم شما شدید است یا با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد، پزشک ممکن است انواع دیگری از درمان‌ها را توصیه کند، از جمله:

از بلوک عصبی می توان برای درمان بیماری های مزمنی مانند آرتروز ، فتق دیسک ، التهاب دیسک ، پارگی دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، درگیری عصب سیاتیک و ... استفاده کرد . بلوک عصبی همچنین برای تشخیص به کار گرفته می شود . به این صورت که پزشک داروی بی حسی را در اطراف یک عصب خاص یا مفصل نخاع تزریق می کند . اگر درد بیمار تسکین پیدا کند ، آن عصب یا مفصل منبع درد است . اگر درد بیمار تسکین پیدا نکند ، پزشک به دنبال منبع دیگری برای درد خواهد بود . انجام بلوک عصبی توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688