دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با گردن / درمان گرفتگی و خشکی عضلات و رگ گردن

درمان گرفتگی و خشکی عضلات و رگ گردن

در هنگام بروز این انقباضات و پس از آن بیمار احساس میکند گردن او سفت و خشک شده است. اگرچه معمولا اسپاسم عضلات گردن یک مسئله جدی و حاد نیست یک اختلال غیر قابل پیش‌بینی و دردناک محسوب می‌شود. معمولا درد به علت کشیدگی عضلات گردن، حالت نامناسب بدن و تحلیل رفتن مفاصل به وجود می‌آید. خوشبختانه می‌توان به سادگی تعداد دفعات بروز اسپاسم عضلات گردن را کاهش داد تا بیمار زندگی بهتری داشته باشد. در اکثر مواقع می‌‌توان با مصرف داروهای مسکن و داروهای ضد‌التهاب، ماساژ و انجام حرکات کششی به کنترل درد حاصل از اسپاسم عضلات گردن پرداخت.
گرفتگی گردن با درد، حساسیت و اختلال در هر گونه حرکت گردن به خصوص گردش گردن به طرفین مشخص می‌شود. گرفتگی گردن ممکن است با سر درد و گردن درد همراه باشد و این درد تا شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود. علائم گرفتگی گردن معمولاً چند روز تا حداکثر یک هفته باقی می‌ماند. ممکن است احساس آزار دهنده و ناراحتی کننده خفیف تا متوسطی در گردن باقی بماند. در بیشتر اوقات گرفتگی گردن بی‌خطر بوده و با گذشت چند روز از بین می‌روند اما در برخی موارد هم گرفتگی گردن می‌تواند نشانه وجود بیماری‌های جدی باشد.

در کلینیک درمان درد دکتر بنفشه ولییان، از روشهایی مانند دارو درمانی، لیزر پرتوان و فیزیوتراپی برای درمان خشکی و اسپاسم عضلات گردن استفاده می‌شود. این روشها تا حد زیادی به بهبود گرفتگی در این ناحیه کمک کرده و در زمان کوتاهی به درمان می انجامد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

دلایل بروز خشکی و گرفتگی گردن

در بخش زیر به برخی از دلایل بروز خشکی گردن اشاره می‌کنیم:

گاهی اوقات خشکی گردن به علت آسیب دیدگی یا ضربه به وجود می‌آید. در صورتی که فرد دچار ضربه یا آسیب دیدگی در ناحیه گردن شده باشد این عارضه می‌تواند به علت آسیب دیدگی تاندون‌ها و رباط‌های ناحیه گردن باعث بروز خشکی آن شود. گاهی اوقات این نوع آسیب دیدگی به علت تصادف با موتورسیکلت، تکان دادن سر به صورت ناگهانی یا انجام دادن برخی از فعالیت‌های ورزشی مانند فوتبال که تماس جسمانی افراد در آن بسیار زیاد است به وجود می‌آید. گاهی اوقات زمین خوردن نیز باعث خشکی گردن می‌‌شود.
خشکی گردن به علت بروز بیماری استئوآرتریت یکی دیگر از دلایلی است که می‌‌توان به آن اشاره کرد. این اختلال پاتولوژیکی به تدریج و به علت استفاده بیش از حد از مفاصل به وجود می‌آید. این اختلال می‌تواند باعث خشکی گردن و محدود شدن حرکات ستون فقرات در ناحیه گردن شود.

خشکی گردن به علت آرتریت روماتوئید باعث بروز مشکل برای بیمار می‌شود. آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که می‌‌تواند مفاصل ناحیه گردن را نیز درگیر کند و باعث بروز سفتی و خشکی و درد در گردن شود.
تحت فشار قرار گرفتن عصب باعث خشکی گردن می‌شود. در این اختلال پزشکی یک عصب به علت تنگ شدن کانال نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرد. تنگ شدن کانال نخاعی می‌تواند به علت فتق دیسک به وجود بیاید. در صورتی که عصب تحت فشار باعث خشکی گردن شود مشکل ایجاد شده می‌تواند به دست و همچنین پا نیز منتقل شود و باعث خشکی آن‌ها گردد.

موقعیت‌های پر استرس باعث خشکی گردن می‌شوند. در شرایطی که فرد تحت فشار و استرس بسیار زیادی قرار می‌‌گیرد اعصاب بدن او شروع به سفت شدن می‌کنند و سفت شدن به خشکی گردن یکی از علائم اصلی تنش و استرس است.
فیبرومیالژی یک اختلال پزشکی است که با درد بسیار شدید در عضلات و مفاصل بدن همراه است. این بیماری یکی از دلایل بروز خشکی گردن محسوب می‌شود.
اسپاسم عضلانی می‌‌تواند باعث خشکی گردن شود. گاهی اوقات یکی از عضلات بدن به علت انقباضات غیر ارادی عضلات دچار اسپاسم می‌شود. بروز این اسپاسم در عضلات گردن می‌تواند منجر به خشکی گردن شود.

خشکی عضلات و رگ گردن

گرفتگی گردن چگونه درمان می‌شود؟

روش‌های مختلفی برای درمان گرفتگی گردن وجود دارد که در بخش زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استراحت کردن و شل کردن عضلات گردن

از یک بالش مناسب استفاده کنید که به خوبی از سر و گردن شما محافظت کند و ستون فقرات شما را در بهترین حالت ممکن قرار دهد. نباید سر به سمت جلو یا به سمت عقب کج شود و به آن فشار وارد گردد. می‌‌توانید یک حوله را لوله کرده و آن را زیر سر خود قرار دهید تا شرایط مناسبی ایجاد شود.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

برای رفع گرفتگی عضلات گردن می‌توانید از یک حوله مرطوب که آن را در مایکروویو گرم کرده‌اید استفاده کنید یا آنکه به حمام بروید و دوش آب گرم بگیرید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند از کمپرس سرد استفاده کنند به این منظور شما می‌توانید چند قطعه یخ را درون یک کیسه پلاستیکی ریخته و آن را گره زده و سپس درون یک پارچه نازک قرار دهید و روی گردن خود بگذارید. بهتر از هر دو روش را امتحان کنید و روزی چند بار و هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه آن را روی گردن خود قرار دهید تا از نتایج حاصل از آن بهره مند شوید. در صورتی که از کمپرس سرد یا گرم استفاده می‌نمایید کاملا احتیاط کنید که به پوست خود آسیب نرسانید. هرگز یخ را به طور مستقیم روی پوست خود قرار ندهید و آن را درون یک حوله یا یک تکه پارچه بگذارید تا از سوختگی پوست شما جلوگیری شود. این مساله در همه افراد به ویژه افرادی که پوست حساسی دارند اهمیت بسیار زیادی می‌یابد.

کاهش سطح استرس

استرس و تنش عاطفی می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود و به این ترتیب فرآیند بهبود را کاهش می‌‌دهد. سعی کنید تا جایی که می‌‌توانید سطح استرس روزمره خود را کاهش دهید.

مصرف داروهای مسکن

مصرف قرص مسکن سریع‌ترین راه حل برای رفع اسپاسم عضلات گردن و درد حاصل از آن است. با دقت از دستورات مربوط به نحوه مصرف دارو پیروی کنید. اگر شما در گروه سنی بزرگسالان قرار دارید هر 4 تا 6 ساعت یک بار دو عدد قرص مصرف کنید. ایبوپروفن برخلاف سایر داروهای مسکن می‌‌تواند باعث کاهش تورم شود که این امر منجر به کاهش درد ناشی از اسپاسم عضلات گردن و شل شدن این عضلات خواهد شد. اگر چه داروهای حاوی استامینوفن از قبیل تیلنون نیز می‌توانند به کاهش درد کمک کنند هیچ تاثیری در کاهش تورم ندارند.

استفاده از شل کننده عضلانی در صورت تداوم درد

در صورتی که مصرف قرص مسکن نتواند به رفع اسپاسم عضلات گردن کمک کند می‌توانید از شل کننده عضلانی استفاده کنید. اگرچه این داروها به طور مستقیم باعث رفع درد نمی‌‌شوند به شل شدن عضلات گردن کمک می‌کنند و به تدریج اسپاسم و درد از بین خواهد رفت.

تزریق استروئید

در صورتی که مصرف قرص مسکن و داروی شل کننده عضلات نتوانست به رفع درد و اسپاسم عضلانی کمک کند بهتر است به پزشک مراجعه کنید و علائم و نشانه‌های خود و اقداماتی که تاکنون انجام داده‌اید و بی فایده بوده است را برای او شرح دهید. از او درباره تاثیرگذاری تزریق دارو سوال بپرسید. پزشک می‌تواند برای کاهش اسپاسم به طور مستقیم داروی استروئیدی را به درون عضلات گردن شما تزریق کند. گاهی اوقات ممکن است پزشک ترجیح دهد به جای تزریق استروئید از داروی بی‌حس کننده استفاده کند و آن را به درون عضلات گردن تزریق نماید.

فیزیوتراپی

متخصص فیزیوتراپی انجام دادن برخی از روشهای درمانی منفعل را به شما پیشنهاد می‌کند که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

ماساژ عمقی بافت

ماساژ عمقی بافت عضلاتی را هدف قرار می‌دهد که دچار گرفتگی و خشکی شده اند. گرفتگی عضلات گردن به علت استرس و تنشی که در زندگی روزمره وجود دارد ایجاد می‌شود. متخصص فیزیوتراپی از فشار مستقیم و ماساژ برای رفع گرفتگی و خشکی بافت‌های نرم گردن از قبیل رباط، تاندون و عضله استفاده می‌کند.

تحریک الکتریکی بافت از طریق پوست (TENS)

شما می‌توانید از این روش در منزل نیز استفاده کنید و حتی گاهی اوقات در موارد ضروری پزشک انجام آن را در منزل توصیه می‌کند. در این روش یک جریان الکتریکی خفیف و ایمن از طریق پوست به عضلات فرستاده می‌شود و آن‌ها را تحریک می‌کند. تحریک الکتریکی می‌تواند به کاهش اسپاسم عضله کمک کند و سطح تولید اندروفین در بدن که یک مسکن طبیعی است را افزایش دهد. تحریک الکتریکی بافت می‌تواند یک روش درمانی سودمند باشد و به کاهش درد و گرفتگی گردن کمک نماید.

اولتراسوند

التراسوند با افزایش جریان خون می‌‌تواند به کاهش اسپاسم عضلانی، تورم، درد، گرفتگی و انقباضات عضلات گردن کمک کند. اولتراسوند با ارسال امواج صدا به درون بافت‌های عمیق عضلانی باعث ایجاد گرمای خفیفی می‌شود که فرآیند بهبود و گردش جریان خون را افزایش می‌دهد.

طب سوزنی

در طب سوزنی از تعدادی سوزن کوچک و بسیار نازک استفاده می‌شود و پزشک آن را درون نقاط خاصی از پوست فرو می‌‌برد تا از میزان درد و التهاب کاسته شود. انجام دادن طب سوزنی می‌تواند کمک بسیار زیادی به کاهش درد گردن نماید به ویژه اگر زمانی انجام شود که علائم حاد ناشی از این اختلال تازه به وجود آمده باشد. بر اساس اصول طب سنتی چین، طب سوزنی باعث تحریک بدن می‌شود و به این ترتیب مواد شیمیایی مختلفی از قبیل اندروفین و سروتونین از بدن آزاد شده و باعث کاهش درد خواهند شد. تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده است نشان داده که طب سوزنی یک روش سودمند و موثر در کاهش درد است بنابراین اگر شما نیز از درد گردن رنج می‌برید می‌توانید از طب سوزنی بهره بگیرید. شواهد و دلایل علمی متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی نقش به سزایی در کاهش دردهای مزمن گردن و کمر دارد اکثر افرادی که از طب سوزنی بهره گرفته اند ادعا می‌کنند که به کمک این روش سطح درد آنها کاهش یافته است. به خاطر داشته باشید ممکن است نقاطی که از آنها برای کاهش درد گردن استفاده می‌شود در نزدیکی یا اطراف گردن وجود نداشته باشد در برخی از آنها در نقاط دورتری از گردن قرار دارند.

ورزش کردن

اگر شما نیز از درد و گرفتگی عضلات گردن خود رنج می‌برید می‌توانید تمرینات کششی و ساده‌ای که در ادامه به آنها اشاره می‌‌کنیم کار در محل کار یا منزل خود انجام دهید تا از میزان درد گردن و اسپاسم عضلات آن کاسته شود.

حرکات کششی ساده گردن

برای انجام این تمرین به شرح زیر عمل کنید:

هیدروتراپی (آب درمانی)

غوطه‌ور شدن در نمک اپسوم، با نام شیمیایی سولفات منیزیم، برای تسکین درد عضلانی و رفع گرفتگی بسیار مفید است. منیزیم کارکردهای بسیاری دارد که یکی از آن‌ها کاهش سرعت پیوند کلسیمی پس از منقبض شدن عضلات است، چرا که منیزیم با کلسیم وارد واکنشی رقابتی بر سر تصاحب جایگاه‌های پیوند می‌شود و به این ترتیب از تشکیل ترکیب کلسیمی و گرفتگی عضلات جلوگیری می‌شود.

اغلب افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار کمر درد می‌شوند. دردهای ناحیه کمر به هر علتی که باشد؛ میتواند ناتوان کننده و زجر آور باشد در حدی که زندگی روزمره بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه در کلینیک های درد روشهای کم تهاجمی مانند بلوک عصبی و جراحی لیزری دیسک برای درمان کمر درد اعمال می‌شود که با کمترین عوارض، نتایج درخشانی به همراه دارد. شما با مراجعه به کلینیک فوق تخصصی درد دکتر بنفشه ولییان نیز می‌توانید با حداقل عوارض، بهبودی رضایت بخشی را در درمان انواع کمر درد تجربه نمایید . لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید