کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با گردن / تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

آرتروز گردن (اسپوندیلوز) و دیسک گردن (اسپوندیلیت) هر دو از شرایط مفاصل ستون فقرات هستند. ستون فقرات از استخوان هایی به نام مهره تشکیل شده است و مواد بین هر مهره در مفاصل دیسک نامیده می شود. مفاصل و دیسک ها به مرور زمان ممکن است در اثر استفاده فرسوده یا ملتهب شوند. اسپوندیلیت نتیجه یک بیماری التهابی مفصل است که باعث آرتریت می شود . اسپوندیلوز ساییدگی و پارگی عمومی مفاصل مهره ای را توصیف می کند که منجر به تخریب دیسک ها و مفاصل می شود. این دو وضعیت ممکن است شبیه به نظر برسند، اما آنها از تأثیرات متفاوت بر بدن ناشی می شوند و به نتایج متفاوتی تبدیل می شوند.

در کلینیک درمان درد دکتر بننفشه ولییان، درمان اختصاصی آرتروز گردن ابتدا با تزریق مفاصل فاست ، و در صورت عدم پاسخ دهی مناسب این روش، با بکارگیری امواج رادیوفرکوئنسی جهت آر اف مفاصل گردن انجام می شود. شما می توانید جهت هماهنگی با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

دیسک گردن یا اسپوندیلیت چیست؟

اسپوندیلیت التهاب مفاصل بین مهره ها بوده که شبیه به آرتریت است. مفاصل می توانند متورم شده و رشد کنند و در نهایت با گذشت زمان جوش می خورند. هنگامی که استخوان ها شروع به جوش خوردن می کنند، به این وضعیت به عنوان اسپوندیلیت آنکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات) اشاره می شود . با رشد استخوان ها به سمت یکدیگر و جوش خوردن، از تحرک و انعطاف پذیری ستون فقرات کم می شود.

آرتروز گردن یا اسپوندیلوز چیست؟

اسپوندیلوز نیز آرتریت است اما این بیماری با ساییدگی و پارگی مفاصل با افزایش سن مرتبط است. همانطور که به زندگی خود ادامه می دهید، دیسک های مفاصل با از دست دادن آب به آرامی سفت تر می شوند. در بیشتر افراد، دیسک ها فرسوده شده و باعث ایجاد شکاف در مفاصل می شوند. استخوان ها رشد می کنند تا از دست دادن تکیه گاه را جبران کنند و خار استخوانی را در مفاصل تشکیل دهند. خارهای استخوانی می توانند به هم ساییده شوند و باعث درد و سفتی شوند.

علائم دیسک گردن و آرتروز گردن:

بسیاری از علائم این دو بیماری یکسان هستند. تشخیص بیماری که ممکن است داشته باشید فقط بر اساس علائم ممکن است دشوار باشد. برای اینکه مطمئن شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم دیسک گردن یا اسپوندیلیت:

بسته به اینکه اسپوندیلیت در کجا بیشتر دیده می شود، درد می تواند روی آن ناحیه متمرکز شود. به عنوان مثال، اکثر مردم از این وضعیت درد را ابتدا در مفاصل ساکروایلیاک و کمر تجربه می کنند، جایی که بیشتر فشار فیزیکی روی بدن ایجاد می شود.

دیسک گردن یا اسپوندیلیت

علائم آرتروز گردن یا اسپوندیلوز:

اسپوندیلوز نیز به طور مشابه بر ستون فقرات تاثیر می گذارد، اما برخی از افراد اصلا علائمی را تجربه نمی کنند. این وضعیت باعث رشد خارهای استخوانی می شود که می تواند با فشار دادن اعصاب، عملکرد اعصاب را مختل کند. ممکن است علائم مشابه اسپوندیلیت را تجربه کنید. برخی از علائمی که ممکن است با آنها روبرو شوید، عبارتند از:

علل دیسک گردن و آرتروز گردن:

علت ایجاد دیسک گردن:

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی به طور خاص باعث اسپوندیلیت می شود. با این حال، آنها معتقدند عوامل محیطی و ژنتیک نقش زیادی در توسعه آن ایفا می کنند. آنها ژن های خاصی را شناسایی کرده اند که خطر ابتلا به اسپوندیلیت را در افراد افزایش می دهد.عوامل محیطی که بر پیشرفت این بیماری تاثیر می‌گذارند متفاوت هستند اما می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

علت ایجاد آرتروز گردن:

پزشکان علت ایجاد اسپوندیلوز را شناسایی کرده اند. افزایش سن و ساییدگی مفاصل و رباط ها باعث خراب شدن دیسک ها و ایجاد خار در مفاصل می شود که می تواند باعث علائم شود.

نحوه تشخیص دیسک گردن و آرتروز گردن:

هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید، ممکن است شما را معاینه فیزیکی کنند و در مورد سابقه پزشکی شما بپرسند. اگر آسیبی به گردن شما وارد شده باشد، احتمالا در مورد آن و علائم شما سؤال خواهند کرد. پزشکان همچنین ممکن است گردن ، شانه ها، بازوها و پاهای شما را بررسی کنند تا ببینند آیا درست کار می کنند یا خیر.
هر دو بیماری علائم مشابهی دارند، بنابراین تشخیص هر یک از آنها بدون تصویربرداری برای پزشکان دشوار است. به احتمال زیاد برای بررسی بیشتر MRI یا سی تی اسکن و همچنین اشعه ایکس تجویز خواهد شد. این‌ها به پزشک کمک می کند تا دید کاملی از ستون فقرات شما داشته باشد و تشخیص دهد که چه وضعیتی دارید.

درمان دیسک گردن و آرتروز گردن:

در صورت ابتلا به اسپوندیلیت گزینه های زیادی برای پزشکان وجود ندارد. از سوی دیگر، اسپوندیلوز چند درمان دیگر برای تسکین درد دارد.

درمان دیسک گردن یا اسپوندیلیت:

درمان آرتروز گردن یا اسپوندیلوز:

اسپوندیلوز به طور کلی با یخ و گرما درمان می شود. پزشک ممکن است برای کاهش تورم به شما داروهای ضد التهابی بدهد و فیزیوتراپی و ورزش را برای کمک به تحرک شما تجویز کند.
اگر اینها کمکی نکرد، پزشکان ممکن است تزریق استروئید را به مفاصل ستون فقرات شما امتحان کنند. به عنوان آخرین راه حل، آنها می توانند انواع مختلفی از جراحی را انجام دهند که برای بهبود وضعیت طراحی شده اند.

در کلینیک درمان درد دکتر بنفشه ولییان، از روشهایی مانند دارو درمانی، لیزر پرتوان و فیزیوتراپی برای درمان خشکی و اسپاسم عضلات گردن استفاده می‌شود. این روشها تا حد زیادی به بهبود گرفتگی در این ناحیه کمک کرده و در زمان کوتاهی به درمان می انجامد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید