کلینیک درد چیست ؟

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه در اثر التهاب فاشیای (فاسیا) کف پا ایجاد می شود. فاشیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می شود. خود این خار در حالت طبیعی، به شکل برجستگی استخوانی کوچکی درمحل چسبندگی فاشیای کف پا Plantar Fascia به استخوان پاشنه (calcaneus) هست. زمانی که یک فشار نامتوازن و نامناسب به پا وارد می‌ شود، می ‌تواند غشاء کف پا را دچار کشش بیش از حد کند و به مرور قسمت کف پاشنه ، ملتهب خواهد شد و کلسیم در آن رسوب می ‌کند. کفش‌ های غیر استاندارد، پاشنه بلند در دراز مدت می ‌توانند برای شما دردسری به نام خار پاشنه پا را ایجاد کنند، مشکلی دردناک و دردسرساز که خلاص شدن از شر آن چندان راحت نیست.

در پی فعالیت بسیار و پیاده روی طولانی و نیز در افراد با اضافه وزن با ایجاد التهاب فاشیای کف پا ، این ناحیه آزرده شده و با رسوب کلسیم برجستگی بیشتری یافته و دردناک می ‌گردد. این خار در عکسبرداری اشعه ایکس از پاشنه به روشنی آشکار می‌ گردد. خار بالای پاشنه در بخش پشت پاشنه و در جای چسبیدن تاندون آشیل پدید می ‌آید و با اینکه کمتر از خار زیرین دیده می ‌شود ولی در پی فشار های پدید آمده و پیاده روی طولانی و نیز در برخی از ورزشکاران که پرش های زیادی را به صورت عمودی انجام می دهند دیده می شود همچنین این عارضه در ورزشکاران جوانی که بافت استخوانی آن ها هنوز استحکام لازم را به دست نیاورده است بیشتر ایجاد می شود .

یکی از بهترین روشهای درمان خار پاشنه، بکارگیری لیزر پرتون است که توسط دکتر بنفشه ولییان، فوق تخصص درد در تهران انجام می شود. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش درمان و هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان، از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

علائم خار پاشنه پا چیست؟

خار پاشنه علائم زیادی دارد اما برخی از این علائم، پر رنگ‌ تر هستند و بیشتر بروز می ‌کنند. اگر همان ابتدای صبح که تازه از خواب برخواستید و رختخواب خود را ترک کردید، در کف پا احساس درد می‌ کنید، مطمئن باشید که به بیماری خار پاشنه مبتلا شدید و باید به فکر درمان آن باشید؛ این درد ممکن است به قدری شدید باشد که از برداشتن گام ‌های بعدی خودداری کنید و در همان جایی که هستید بنشینید.
اگر بعد از نشستن طولانی مدت، بلند شدید و شروع به راه رفتن کردید اما ناگهان احساس درد شدید داشتید و یا حس کردید که کف پای شما خشک شده، یا اگر احساس کوفتگی در کف پا داشتید و یا حس کردید که درد شما در کف پا ثانیه به ثانیه شدید تر می ‌شود و دیگر نمی ‌توانید این درد را تحمل کنید، حتما برای خار پاشنه به پزشک مراجعه کنید. این علائم شایع ‌ترین نوع این بیماری هستند.

خار پاشنه

علت به وجود آمدن خار پاشنه

نوار فاسیت‌ پلانتار در کف پا قرار دارد و باعث ثبات کف پا است، اگر این نوار برای مدت‌ طولانی به استخوان فشار وارد کند، خار پاشنه به وجود می ‌‎آید؛ البته فشار آوردن این نوار به استخوان دلایلی دارد که در ادامه به شما می ‌گوییم.
اگر پای شما هنگام راه رفتن یا ایستادن در وضعیت صحیحی قرار نداشته باشد، مثلا پای خود را کج قرار دهید، این نوار به استخوان پا فشار آورده و خارپاشنه ایجاد خواهد کرد.
گرفتن عضلات پا هم یکی دیگر از دلایل فشار آوردن نوار به استخوان پا و در نهایت به وجود آمدن خار پاشنه است؛ اگر این گرفتگی در ساق پا باشد، مطمئنا نوار فاسیت ‌پلانتار فشار بیشتری به استخوان پا وارد می‌ کند.
استفاده از کفش ‌های نا مناسب یا کفش ‌هایی که برای پای شما استاندارد نیست هم از دیگر دلایل فشار آوردن این نوار به کف پا خواهد بود؛ به طور کلی، کفش ‎های نا مناسب می ‌توانند مشکلات زیادی را برای ستون فقرات و البته پا های شما ایجاد کند.
راه رفتن بر روی صخره و سطح ‌های نا همواره؛ اضافه وزن و چاقی نیز از دیگر دلایلی است که به ایجاد خار پاشنه می ‌انجامد.

آیا می ‌توان از به وجود آمدن خار پاشنه جلوگیری کرد؟

خوشبخانه با رعایت برخی نکات ساده به سادگی می ‌توانید از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کنید. درست راه رفتن، تغذیه سالم، استفاده از کفش ‌های طبی و استاندارد و توجه به وزن مناسب از راه‌ هایی است که به پیشگیری از خار پاشنه کمک خواهد کرد.

درمان خارپاشنه با لیزر پرتوان

درمان خار پاشنه با لیزر پرتوان مؤثرترین درمان برای التهاب تاندون است چون ترمیم بافت را در سطح سلولی (نظیر غضروف) تحریک می ‌کند. ضمناً این روش جریان خون رسیده به محل آسیب مزمن یا حاد را تحریک و از نو پایه‌ریزی می ‌نماید؛ و به این ترتیب “باقی‌مانده‌ های” ملتهب انباشته شده را از محل آسیب دور می ‌کند و مواد مغذی التیام‌ بخش را به آن جا می ‌آورد. در مورد تشکیل خار پاشنه، با وجود باقی ماندن خار، لیزر سرد به نحو کارآمدی محل دردناک را درمان می ‌کند و التهاب مربوطه را از بین می ‌برد و به این ترتیب غالباً درد برای همیشه تسکین می‌ یابد. از جمله مزایای درمان لیزری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این روش درمانی با هدف رفع کامل درد و درمان بیماری غالبا نیاز به 8-5 جلسه درمانی دارد.

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688