کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با کمر / تست نوار عصب و عضله در تشخیص کمر درد

تست نوار عصب و عضله در تشخیص کمر درد

کمر درد یکی از شایع ترین شکایت هایی است که بیماران را به مطب پزشک می کشاند . در بسیاری از موارد پزشکان برای بررسی و کشف علت درد بیمار و تصمیم گیری در مورد شیوه درمان ، از روش های تشخیصی مختلفی از جمله گرافی ساده ، ام آر آی ، آزمایش خون و ادرار و تست نوار عصب و عضله کمک می گیرند . نوار عصب و عضله یک تست الکتریکی است که می‌تواند به تشخیص مشکلات سیستم عصبی کمک کند . در این مقاله به بررسی تاثیر نوار عصب و عضله در کمر درد می پردازیم .

اغلب افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار کمر درد می‌شوند. دردهای ناحیه کمر به هر علتی که باشد؛ میتواند ناتوان کننده و زجر آور باشد در حدی که زندگی روزمره بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه در کلینیک های درد روشهای کم تهاجمی مانند بلوک عصبی و جراحی لیزری دیسک برای درمان کمر درد اعمال می‌شود که با کمترین عوارض، نتایج درخشانی به همراه دارد. شما با مراجعه به کلینیک فوق تخصصی درد دکتر بنفشه ولییان نیز می‌توانید با حداقل عوارض، بهبودی رضایت بخشی را در درمان انواع کمر درد تجربه نمایید . لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

تست نوار عصب و عضله چیست ؟

تست نوار عصب و عضله یا الکترومایوگرافی (Electromyography) ، یک تست تشخیصی است که وضعیت سلامت عضلات و سلول‌ های عصبی که آنها را کنترل می‌ کنند را ارزیابی می‌ کند .نوار عصب و عضله، این سیگنال‌ها را به نمودار یا اعداد، ترجمه می‌کنند و به پزشکان در تشخیص کمک می‌کند. معمولا پزشک ، زمانی که فرد ، علائم اختلال عضلانی یا عصبی از خود نشان دهد ، دستور انجام تست نوار عصب و عضله را می‌ دهد . این علائم شامل خارش ، بی‌حسی یا ضعف بی‌ دلیل در اندام‌ ها است .

تاثیر نوار عصب و عضله در کمر درد

دردی که ناشی از درگیری ریشه های عصبی در ناحیه کمر باشد ، به اندام های تحتانی تیر بکشد و همراه با علائم حسی مانند گزگز ، خواب رفتگی و اسپاسم عضلات کمر باشد را رادیکولوپاتی می گویند . بررسی درگیری ریشه های عصبی ( رادیکولوپاتی ) یکی ازدلایل شایع انجام نوار عصب و عضله است . حتی با وجود استفاده گسترده از ام آر آی ، نوار عصب و عضله کماکان نقش مهمی را در بررسی رادیکولوپاتی ایفا می کند .گرچه ام آر آی ، نخاع و ریشه های عصبی و ارتباط آنها را با مهره و دیسک ها به وضوح نشان می دهد ولی هیچگونه اطلاعاتی در خصوص نحوه عملکرد عصب به ما نمی دهد .

تاثیر نوار عصب و عضله در کمر درد

بنابراین نوار عصب و عضله با مشخص کردن محل ضایعه و همچنین بررسی عملکرد ریشه عصبی ، مکمل آم آرآی در بررسی بیماران مبتلا به رادیکولوپاتی می باشد .نوار عصب و عضلهمشخص می کند که دقیقا دیسک کمر روی چه عصبی فشار وارد می کند و میزان این فشار چه اندازه است و آیا علائم پوسیدگی عصب در اثر فشار دیسک کمر یا دیسک گردن وجود دارد یا خیر . گاهی بیمار بعد ازعمل جراحی دیسک کمر بهبود نیافته و حتی گاهی وضعیت بدتری پیدا می کند . در چنین شرایطی نوار عصب عضله در تعیین دلیل این وخامت کمک کننده است .کمر دردهای مربوط به بیماران دیابتی که شبیه دیسک می باشد نیز توسط تست نوار عصب و عضله مشخص می شود .

مراحل تست نوار عصب و عضله

معمولا از دو آزمایش استفاده می‌ شود :

نوار عضله : در آزمایش نوار عضله ، فعالیت الکتریکی عضلات ثبت و آنالیز می‌ شود . از این آزمایش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد عصب‌ های موجود در دست‌ ها و پاها استفاده می‌ شود . یک عضله طبیعی در حالت استراحت ، فعالیت الکتریکی ندارد .برای انجام نوار عضله ، سوزن‌ های نازک و کوچکی در درون عضلاتتان قرار می‌ گیرند تا فعالیت عصبی را ثبت کنند .

نوار عصب : اغلب برای بررسی طبیعی بودن عملکرد عصب‌ ها ، نوار عصب نیز در کنار نوار عضله گرفته می‌ شود . این تست پالس‌ های الکتریکی را به اعصاب ارسال کرده و نتایج آن را بررسی می‌ کند تا به این ترتیب بتوان تشخیص داد برای سیگنال در طول جریان آن در عصب چه اتفاقی می‌ افتد .پزشک می‌ تواند با تحریک عصب در نقاط مختلف ، محل دقیق آسیب را مشخص کند . از نوار عصب در طول درمان نیز برای تعیین مقدار پیشرفت به دست آمده استفاده می‌ شود .

تست نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود ؟

ابتدا بیمار روی تخت دراز می کشد . سپس درمانگر با توجه به علائم بیمار ، الکترود های سوزنی را در مکان‌ های مختلف وارد می کند .الکترود جریان الکتریکی کم قدرتی ، که بیمار مانند مورمور یا اسپاسم احساس می‌ کند ، ارسال می‌ کند . بسته به اینکه پزشک چه عضلات و اعصابی را بررسی می‌ کند ، ممکن است از بیمار بخواهد وضعیتش را در طول تست تغییر دهد .بررسی هدایت عصبی اغلب همزمان با نوار عضله انجام می شود .

روشهای غیرجراحی متعددی در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان برای درمان درد عصب سیاتیک به دردمندان گرامی پیشنهاد میشود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روشها و همچنین چگونگی انجام آنها از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید