کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با کمر / درمان بیرون زدگی دیسک کمر با تزریق اپیدورال

درمان بیرون زدگی دیسک کمر با تزریق اپیدورال

ستون فقرات از مجموعه‌ای از استخوان‌ها (مهره‌ها) تشکیل شده است که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. از بالا به پایین، ستون شامل هفت استخوان در ستون فقرات گردنی، 12 استخوان در ستون فقرات قفسه سینه، و پنج استخوان در ستون فقرات کمری است و به دنبال آن استخوان خاجی و دنبالچه در پایه قرار دارند. این استخوان‌ها توسط دیسک‌ها محافظت می‌شوند. دیسک‌ها با جذب ضربه‌های ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، بلند کردن و چرخیدن از استخوان‌ها محافظت می‌کنند.

هر دیسک دارای دو بخش است: یک بخش داخلی نرم و ژلاتینی و یک حلقه بیرونی سخت. آسیب یا ضعف می‌تواند باعث بیرون‌زدگی قسمت داخلی دیسک از طریق حلقه بیرونی شود. این به عنوان لغزش، فتق یا افتادگی دیسک شناخته نیز می‌شود که باعث درد و ناراحتی می‌شود. اگر فتق دیسک یکی از اعصاب نخاعی را فشرده کند، ممکن است در طول عصب آسیب‌دیده نیز بی‌حسی و درد تجربه شود. در موارد شدید، ممکن است برای برداشتن یا ترمیم بیرون‌زدگی دیسک نیاز به جراحی باشد.

در کلینیکهای درد، روشهای کم تهاجمی و اثرگذار برای درمان دردهای ناشی از فتق دیسک کمر و گردن انجام می‌شود. از جمله این روشها می‌توان به تزریق اپیدورال و درمان لیزری دیسک اشاره کرد. لازم به ذکر است در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان، عمل های لیزری دیسک کمر و گردن با نتایجی رضایت بخش صورت می‌پذیرد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 22896224 - 021 تماس حاصل فرمایید.

علائم بیرون‌زدگی دیسک کمر:

بیرون‌زدگی دیسک ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات، از گردن گرفته تا کمر، وجود داشته باشد. قسمت پایین کمر یکی از رایج‌ترین مناطق برای فتق دیسک است. ستون فقرات شبکه پیچیده‌ای از اعصاب و عروق خونی است. لغزش دیسک می‌تواند فشار بیشتری بر اعصاب و ماهیچه‌های اطراف آن وارد کند.

علائم لغزش دیسک عبارتند از:

انواع درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر درد منجر به بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن می‌شود که بر توانایی شما در کنترل ماهیچه‌ها تأثیر می‌گذارد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان بیرون‌زدگی دیسک کمر

علت بیرون‌زدگی دیسک کمر:

لغزش دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که حلقه بیرونی ضعیف یا پاره می‌شود و به قسمت داخلی اجازه می‌دهد به بیرون بلغزد. این ممکن است با افزایش سن اتفاق بیفتد. برخی حرکات نیز ممکن است باعث لغزش دیسک شوند. هنگامی که برای بلند کردن یک شی در حال چرخش هستید، یک دیسک ممکن است از جای خود خارج شود. بلند کردن یک جسم بسیار بزرگ و سنگین می‌تواند فشار زیادی به کمر وارد کرده و در نتیجه دیسک لیز بخورد. اگر از نظر فیزیکی شغلی دارید که نیاز به بلند کردن زیاد دارد، ممکن است در معرض خطر لغزش دیسک باشید.

افراد دارای اضافه وزن نیز در معرض خطر لغزش دیسک هستند زیرا دیسک‌های آن‌ها باید وزن اضافی را تحمل کند. عضلات ضعیف و سبک زندگی کم‌تحرک نیز ممکن است در ایجاد دیسک لغزنده نقش داشته باشد.

با افزایش سن، احتمال لغزش دیسک بیشتر می‌شود. به این دلیل که دیسک‌ها با افزایش سن مقداری از محتوای آب محافظتی خود را از دست می‌دهند. در نتیجه می‌توانند راحت‌تر از جای خود خارج شوند. آن‌ها در مردان شایع‌تر از زنان هستند.

تشخیص بیرون‌زدگی دیسک کمر:

پزشک شما ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که شامل بررسی عملکرد عصب و قدرت عضلانی شما می‌شود و اینکه آیا هنگام حرکت یا لمس ناحیه آسیب‌دیده احساس درد می‌کنید یا خیر. آزمایش‌های تصویربرداری می‌تواند به پزشک کمک کند تا استخوان‌ها و عضلات ستون فقرات شما را ببیند و نقاط آسیب‌دیده را شناسایی کند. نمونه‌هایی از اسکن‌های تصویربرداری عبارتند از:

پزشک می‌تواند تمام این اطلاعات را ترکیب کند تا مشخص کند چه چیزی باعث درد، ضعف یا ناراحتی می‌شود.

عوارض بیرون‌زدگی دیسک کمر:

لغزش شدید و درمان‌نشده دیسک می‌تواند منجر به آسیب دائمی عصبی شود. در موارد بسیار نادر، لغزش دیسک می‌تواند تکانه‌های عصبی به اعصاب دم اسبی در قسمت پایین کمر و پاها را قطع کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است کنترل روده یا مثانه را از دست بدهید.

یکی دیگر از عوارض طولانی مدت بی‌حسی زینی است. در این حالت، دیسک لغزیده اعصاب را فشرده می‌کند و باعث می‌شود که احساس در قسمت داخلی ران، پشت پاها و اطراف راست روده از دست بدهید.

درمان بیرون‌زدگی دیسک کمر با تزریق اپیدورال:

تزریق استروئید اپیدورال یک درمان رایج برای درد گردن و کمر است. این تزریق‌ها معمولاً استروئیدها و سایر داروها را در فضای اپیدورال ستون فقرات رسوب می‌دهند. فضای اپیدورال شامل اعصاب، عروق خونی و چربی است. و «دورا»، کیسه‌ای در اطراف نخاع، را احاطه می‌کند.

تزریق استروئید اپیدورال ممکن است در نواحی گردنی، سینه‌ای، کمری یا خاجی ستون فقرات انجام شود. قبل از تزریق، پوست محل درمان با تزریق یک بی‌حس‌کننده موضعی بی‌حس می‌شود.

تزریق استروئید اپیدورال ممکن است صرفاً به صورت استروئید، بیهوشی خالص یا استروئید مخلوط با داروی بیهوشی یا سالین انجام شود. این تزریق‌ها به شرح زیر عمل می‌کنند:

  1. کنترل پاسخ التهابی ناشی از منابع شیمیایی و مکانیکی درد مانند عصب فشرده‌شده یا دیسک تحلیل‌رفته.
  2. کاهش فعالیت سیستم ایمنی برای کاهش تولید سلول‌های التهابی در بدن.
  3. استروئیدهای تزریق‌شده به فضای اپیدورال در انتهای عصب و سایر بافت‌ها پراکنده می‌شوند و اثر ضد التهابی را در سراسر ساختارهای انتقال‌دهنده درد پخش می‌کنند.

مسیرها یا رویکردهای مختلفی برای تزریق دارو به فضای اپیدورال امکان پذیر است. این مسیرها عبارتند از:

تزریق ترانسفورامینال: سوزن از طریق سوراخ بین مهره‌ای در کنار کانال نخاعی وارد فضای اپیدورال می‌شود. فضای بالای عصب نخاعی هنگام خروج از نوروفورامن به نام «مثلث ایمن»، ناحیه‌ای است که معمولاً سوزن را برای رسیدن به فضای اپیدورال از آن‌جا عبور می‌دهند. این تکنیک رویکرد فوق عصبی نیز نامیده می‌شود.

تزریق اینترلامینار: سوزن در فضای بین لایه‌های مهره مجاور (دیواره خلفی مهره) قرار می‌گیرد تا به فضای اپیدورال برسد.

تزریق دمی: سوزن از طریق سوراخی به نام «هیاتوس ساکرال» در ناحیه خاجی زیر ستون فقرات کمری قرار می‌گیرد.

اغلب افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار انواع کمر درد می‌شوند. دردهای ناحیه کمر به هر علتی که باشد؛ میتواند ناتون کننده و زجر آور باشد در حدی که زندگی روزمره بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه در کلینیک های درد روشهای کم تهاجمی مانند بلوک عصبی و جراحی لیزری دیسک برای درمان کمر درد اعمال می‌شود که با کمترین عوارض، نتایج درخشانی به همراه دارد. شما با مراجعه به کلینیک فوق تخصصی درد دکتر بنفشه ولییان نیز می‌توانید با حداقل عوارض، بهبودی رضایت بخشی را در درمان انواع کمر درد تجربه نمایید . لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید