کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با گردن / دیسک گردن چیست و چگونه درمان میشود؟

دیسک گردن چیست و چگونه درمان میشود؟

فتق دیسک گردن یکی از علل شایع درد گردن و بالاتنه است. درد ممکن است در ناحیه گردن، بین تیغه‌های شانه، مبهم یا تیز باشد و ممکن است به سمت پایین به بازوها، دست‌ها و انگشتان تابیده شود. احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن از علائم معمول است و برخی از بیماران اسپاسم عضلانی را گزارش می‌کنند. برخی از موقعیت‌ها و حرکات می‌تواند درد را تشدید کند.

در برخی از بیماران، فتق دیسک گردن می‌تواند باعث فشرده شدن طناب نخاعی شود که در آن مواد دیسک به طناب نخاعی فشار می‌آورند. این وضعیت بسیار جدی‌تر است و ممکن است به یک برنامه درمانی تهاجمی‌تر نیاز داشته باشد. علائم فشردگی طناب نخاعی شامل راه رفتن ناخوشایند یا سکندری، مشکل در مهارت‌های حرکتی ظریف در دست‌ها و بازوها، و احساس سوزن سوزن شدن یا شوک در پایین تنه یا پاها است.

در کلینیکهای درد، روشهای کم تهاجمی و اثرگذار برای درمان دردهای ناشی از فتق دیسک کمر و گردن اجرا می‌شود. از جمله این روشها می‌توان به تزریقات دیسک کمر و درمان لیزری دیسک اشاره کرد. لازم به ذکر است در کلینیک درمان درد دکتر بنفشه ولییان، عمل های لیزری دیسک کمر و گردن با نتایجی رضایت بخش انجام می‌پذیرد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 22896224 - 021 تماس حاصل فرمایید.

شایع ترین علائم دیسک گردن

اصلی‌ترین علائم دیسک گردن عبارتند از:

علت دیسک گردن:

علل ایجاد شدن دیسک گردن می‌تواند شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

عوامل خطرساز فتق دیسک گردن:

انتخاب‌های سبک زندگی مانند استفاده از تنباکو، عدم ورزش منظم و تغذیه ناکافی به طور قابل توجهی به سلامت دیسک کمک می‌کند. با افزایش سن بدن، تغییرات طبیعی بیوشیمیایی باعث خشک شدن تدریجی دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود که بر استحکام و انعطاف پذیری دیسک تأثیر می‌گذارد. وضعیت نامناسب همراه با استفاده همیشگی و نادرست از گردن می‌تواند فشار بیشتری را بر ستون فقرات گردنی وارد کند.

این عوامل را با اثرات ناشی از ساییدگی و پارگی روزانه، آسیب، بلند کردن نادرست یا پیچ خوردگی ترکیب کنید و به راحتی می‌توانید درک کنید که چرا دیسک ممکن است بیرون بزند. فتق دیسک ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی طی هفته‌ها یا ماه‌ها ایجاد شود.

دیسک گردن

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی دیسک گردن نوعی روش غیرجراحی با کم‌ترین تهاجم در درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن است. اوزون گازی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. در این روش درمانی گاز اوزون که غلظت آن توسط پزشک تعیین می‌شود، به صورت کاملا تخصصی در بافت تزریق شده و بر اساس تبدیل گاز اوزون به اکسیژن در بافت رادیکال‌ها و انرژی آزاد می‌شود که نقش موثری در تسکین علائم ناشی دیسک گردن و بسیاری مشکلات دیگر دارد.

درمان اوزون برای فتق دیسک از زمانی که برای اولین بار در دهه 1980 معرفی شد در اروپا و آسیا مورد توجه قرار گرفت. تحقیقات فعلی در مورد اوزون درمانی نشان می‌دهد که 65 تا 80 درصد بیماران علائم فتق دیسک را پس از درمان کاهش داده‌اند. علاوه بر این بیماران عوارض کمی را با اوزون درمانی تجربه می‌کنند.

محققان ستون فقرات در حال بررسی دقیق‌تر پتانسیل درمانی اوزون درمانی هستند و بسیاری متوجه می‌شوند که نتایج مشابه نسبت به درمان‌های ثابت شده مانند تزریق استروئید اپیدورال و دیسککتومی جراحی دارد.

چگونگی عملکرد اوزون تراپی:

گاز اوزون از طریق تزریق به دیسک بیرون‌زده داده می‌شود. یک سوزن گاز را مستقیماً به دیسک می‌رساند و حجم داخل دیسک را کاهش می‌دهد. این به دلیل اکسیداسیون پروتئوگلیکان‌ها است که پروتئین‌هایی هستند که در مرکز ژل مانند دیسک (به نام هسته پالپوسوس) یافت می‌شوند. وقتی حجم دیسک کاهش می‌یابد، فشار روی اعصاب نیز کاهش می‌یابد. این به نوبه خود میزان درد را کاهش می‌دهد.

فواید اوزون تراپی دیسک گردن:

علاوه بر زمان بهبودی کوتاه‌تر و میزان عوارض کمتر نسبت به جراحی، سایر مزایای اوزون تراپی عبارتند از:

نکته:

اوزون تراپی برای همه مناسب نیست. اگر فلج پاها، مثانه کنترل‌نشده، دیسک‌های کلسیفیه یا فشردگی طناب نخاعی دارید، جراحی گزینه بهتری است.

بسیاری از انواع دردهای ستون فقرات ، در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان، با روشهای کم تهاجمی قابل درمان می‌باشند. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت از این مرکز، با شماره تلفن 22896224 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید