کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با پا و زانو / علت و عوامل ایجاد التهاب فاشیای کف پا

علت و عوامل ایجاد التهاب فاشیای کف پا

التهاب فاسیای کف پا منجر به ایجاد درد در زیر پاشنه می‌شود. فاسیای کف پا یک رباط ضخیم و توری شکل است که پاشنه را به جلوی پا متصل می‌کند. این فاسیا به حفظ قوس پا و راه رفتنتان کمک می‌کند. التهاب فاسیای کف پا یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی است. رباط فاسیای کف پا در طول روز دچار فرسودگی های بسیاری می‌شود. معمولاً این رباط ها به شکل جاذب ضربات وارده و حمایت از قوس کف پا عمل می‌کنند. فشار زیاد وارده بر پا می‌تواند به رباط آسیب زده و یا منجر به پارگی آن شود. فاسیای پلانتار ملتهب می‌شود و این التهاب، درد و سختی پاشنه را به همراه خواهد داشت. با انجام روند درمانی درست، این مشکل در چند ماه از بین می‌رود. برای تسریع فرایند بهبود و جلوگیری از صدمات دیگر، باید به پزشک مراجعه نمایید.

درمان دردهای کف پا از جمله خارپاشنه و التهاب غلاف کف پا با روشهای غیرجراحی در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان به صورت سرپایی انجام میشود. شما می توانید برای آگاهی بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

علت و عوامل ایجاد التهاب فاشیای کف پا

پزشکان در طول سال ها معتقد بودند که پلانتار فاشیا توسط خار پاشنه ایجاد می شود؛ اما تحقیقات اخیر این نظریه را تأیید نمی کند. با این که در بسیاری از موارد علت التهاب کف پا به صورت دقیق مشخص نیست؛ اما عواملی وجود دارد که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد:

علائم فاشئیت پلانتار

شایع ترین علائم فاشئیت پلانتار عبارتند از:

عوامل خطر فاشئیت پلانتار

با اینکه فاشئیت پلانتار ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی روی دهد؛ اما بعضی از عوامل ممکن است خطر بروز این وضعیت را افزایش دهد. آنها شامل:

علت و عوامل ایجاد التهاب فاشیای کف پا

تشخیص التهاب فاشیا پلانتار

پزشک برای بررسی میزان حساسیت کف پا و تشخیص محل دقیق درد، ابتدا بیمار را معاینه ی فیزیکی میکند. این کار برای اطمینان از اینکه درد، ناشی از سایر مشکلات پا نباشد، انجام میشود. در حین معاینه، پزشک از بیمار میخواهد که پای خود را خم کند و پزشک در حالی که به فاسیای کف پای بیمار فشار می آورد، تأثیر خم و راست کردن انگشتان پا را در تشدید یا بهتر شدن درد ارزیابی میکند. همچنین در صورت وجود علائمی چون قرمزی خفیف یا تورم با این روش مشخص قابل تشخیص خواهند بود.

پزشک همچنین، کشش عضلات و سلامت عصب ها را با بررسی شاخص های زیر را بررسی میکند:

عوارض فاشئیت پلانتار

التهاب غلاف کف پایی ممکن است موجب درد پاشنه مزمن شود که مانع فعالیت های معمول شما می شود. تغییر دادن روش راه رفتن به عنوان راهی برای کاستن از درد التهاب تاندون کف پایی ممکن است موجب بروز مشکلاتی در پا، زانو، لگن یا پشت شود.

پیشگیری از فاشئیت پلانتار

ایجاد چند تغییر در سبک زندگی ممکن است به شما کمک کند تا از فاسئیت پلانتار جلوگیری کنید. کفش‌های مناسبی بپوشید که پشتیبانی خوبی برای قوس کف پا فراهم می‌کنند و کفش‌های ورزشی خود را مرتباً عوض کنید. اگر دونده هستید، بعد از حدود 600 تا 800 کیلومتر دویدن با یک جفت کفش، باید یک جفت کفش جدید خریداری کنید. مانند شنا یا دوچرخه‌سواری، تمرینات کم تأثیر را در برنامه‌های روزمره خود بگنجانید. از دویدن خیلی مکرر و کار کشیدن بیش‌ازحد از فاسیای کف پا خودداری کنید. قبل از ورزش، حتماً عضلات ساق پا، تاندون آشیل و فاسیای پلانتار را کشش بدهید. تمام تلاش خود را برای حفظ وزن سالم انجام دهید. اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید تا فشار وارد شده به فاسیای پلانتار را کاهش دهید.

درمان فاشئیت پلانتار التهاب کف پا

درمان غیر جراحی

بیش از 90 درصد بیماران با اقدامات غیر جراحی طی 10 ماه از شروع روشهای ساده درمان بهبود می یابند. اقدامات درمانی عبارتند از :

درمان جراحی

اگر بعد از 12 ماه درمان غیر جراحی مداوم، درد همچنان باقی ماند پزشک معالج ممکن است تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد. انواع این اعمال عبارتند از:

در کلینیک فوق تخصصی درد دکتر بنفشه ولییان واقع در تهران، از روشهای سرپایی متعددی برای درمان گردن درد استفاده می شود. شما می توانید برای انجام این روشها به این مرکز مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید