دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با کمر / ورزشهای مضر برای کمر درد و دیسک کمر

ورزشهای مضر برای کمر درد و دیسک کمر

فاصله بین استخوان‌های ستون فقرات توسط تعدادی بافت نرم بالشتک مانند که دیسک نام دارند پوشیده شده است که باعث انعطاف پذیری ستون فقرات می‌شوند. هر دیسک از دو قسمت ساخته شده است. سطح نرم و ژله مانند و پوسته بیرونی که سفت و سخت است. دیسک بین مهره‌ها به نحوی ساخته شده است که بتواند چرخش، خم شدن و حرکت بدن در جهات مختلف را تحمل کند. فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که پوسته بیرونی دیسک دچار پارگی شود و باعث خارج شدن ماده نرم داخل آن گردد. این وضعیت با درد بسیار زیادی همراه است و می‌‌تواند باعث فشرده شدن اعصاب ستون فقرات و بروز مشکلات بیشتر از قبیل بی حسی دست و پا شود. داشتن فعالیت جسمانی باعث می‌شود که از میزان درد شما کاسته شود و شما بتوانید به سرعت به انجام مجدد فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. در دوران بهبود باید از انجام دادن حرکات چرخشی و خم شدن به ویژه در هنگام برداشتن اشیاء خودداری کنید. برخی از فعالیت‌ها و حالت‌های بدن که باید از انجام آنها اجتناب کنید و کمتر به انجام آنها بپردازید در ادامه بیان میگردد.

در کلینیک فوق تخصصی درد دکتر بنفشه ولییان واقع در تهران، از روشهای سرپایی برای درمان اسپاسم و خشکی یا گرفتگی عضلات کمر استفاده می شود. شما می توانید برای انجام این روشها به این مرکز مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 تماس بگیرید.

علت دیسک کمر

معمولاً در بزرگسالی، دیسک‌های بین مهره‌ای رو به زوال می‌رود و فضای بین مهره‌ها باریک‌تر می‌شود. در این شرایط، احتمال فتق دیسک بالا می‌رود. عوامل زیر می‌تواند تأثیر مستقیم روی فتق دیسک بگذارد:

علائم دیسک کمر

علائم و نشانه‌های دیسک کمر به محل بروز آسیب دیدگی دیسک و شدت فتق دیسک بستگی دارد؛ ولی معمولاً این علائم به شرح زیر می‌باشند:

ورزشهای مضر برای کمر درد و دیسک کمر

فاکتورهای خطر در بروز دیسک کمر

ورزش‌های مضر برای دیسک کمر

مطالعات متعدد بر اهمیت ورزش به عنوان بخشی از پروتکل‌های توان‌بخشی برای دیسک کمر تأکید دارند. اگرچه، این بیماران فقط باید یک برنامه تمرینی مختص آسیب خود را دنبال کنند و مراقب باشند که برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دیسک کمر، از انجام تمریناتی مانند موارد زیر، خودداری کنند:

وزنه برداری

اول از هر چیزی، شما باید از انجام هر گونه تمرین که به محور عمودی ستون فقراتتان فشار وارد می‌کند، خودداری کنید. این همان چیزی است که در مورد اسکات اتفاق می‌افتد و شما این کار را با خم کردن زانوها انجام می‌دهید. به‌این‌ترتیب، متخصصین، تمریناتی را که در آن فرد باید وزنه‌ای در بالای سر خود نگه دارد مانند پرس سرشانه توصیه نمی‌کنند. در این تمرین، باید هالتر را با مچ صاف و دست‌های باز شده به اندازه عرض شانه بگیرید. سپس، میله را به ارتفاع شانه آورده و با کشیدن و صاف کردن آرنج آن را به سمت بالا هل دهید. در این تمرینات، به ویژه هنگامی که آ‌نها را با وزنه انجام می‌دهید، برای حمایت از تأثیر کامل وزن، باید ستون فقرات ثابت بماند. به همین دلیل، این تمرینات مضر و خطرناک تلقی می‌شوند و در صورت ابتلا به دیسک کمر، باید از انجام آن‌ها خودداری کنید.

حرکات شکم

در آسیب‌های فتق دیسکی که در ناحیه کمر رخ می‌دهد، عصب سیاتیک نیز اغلب تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به همین دلیل، ممکن است دردی را تجربه کنید که از کمر به سمت لگن، باسن و تا پایین پاها کشیده می‌شود. در حال حاضر، بیشتر تمرینات شکمی ستون فقرات تحتانی را وادار به انعطاف و ایجاد تنشی در آن نقطه می‌کند. این تنش هم در تمرینات شکمی رخ می‌دهد که در آن شما تنه (بالای شکم) را بالا می‌آورید و هم در تمریناتی که پاها را بلند می‌کنید (پایین شکم). بنابراین، بهتر است از انجام تمرینات شکمی، با وزنه یا بدون وزنه، کلاً خودداری شود. حتی تمریناتی که با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود نیز توصیه نمی‌شود؛ زیرا به طور طبیعی باعث می‌شوند که کمر برای حفظ وضعیت بدن خم شود.

تو تاچ (لمس پنجه پا)

بیشتر برنامه‌های تمرینی شامل ایستادن، خم شدن و لمس انگشتان پا است که به راحتی به کشش عضلات همسترینگ و عضلات پا کمک می‌کند. این کار کلاً یک روش خوب برای ایجاد انعطاف‌پذیری است؛ اما حرکت به جلو و رو به پایین می‌تواند بر روی دیسکی که از قبل دچار آسیب شده است، فشار بیشتری را وارد کند. به جای آن، برای انجام دادن حرکتی که با درد کمتری همراه است، به پشت دراز بکشید و درحالی‌که پای خود را به چهار چوب درب تکیه داده‌اید سعی کنید به آرامی بدن خود را بکشید.

پیچش

برای بیماران مبتلا به بیرون‌زدگی دیسک کمر، انجام حرکت پیچش ممنوع است؛ زیرا انجام آن بدون هیچ گونه پشتیبانی یا مربی، می‌تواند باعث فشار بیشتر بر روی عصب شود؛ بنابراین از این نوع کشش‌ها خودداری کنید و این تمرین را با کمک صندلی و تحت نظارت یک متخصص انجام دهید. البته این تمرین با کاهش فشار روی ستون فقرات کمک می‌کند تا دیسک‌ها به تدریج به موقعیت صحیح خود برگردند. همچنین به کاهش فشرده شدگی اعصاب نیز کمک می‌کند.

حرکت بالا آوردن پا

تمرین بالا آوردن پا جهت تقویت عضلات مرکزی بدن و عضلات شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمرین به منظور تقویت عضلات پایین کمر می‌تواند سبب تسکین درد شود؛ ولی در عین حال بالا آوردن پاها با یکدیگر در حالتی که شخص بر روی زمین دراز کشیده است فشار زیادی بر عضلات مرکزی بدن وارد می‌کند. در واقع این حرکت ورزشی یکی از ورزش‌های مضر دیسک کمر محسوب می‌شود. در صورتی که عضلات مرکزی بدن ضعیف باشند، امکان دارد حرکت بالا آوردن پاها سبب تشدید کمردرد شود.

دوچرخه‌ سواری

دوچرخه‌ سواری یکی از ورزش‌های مضر برای دیسک کمر محسوب می‌شود. در صورت وجود کمردرد، بایستی از انجام دوچرخه‌سواری به صورت بلندمدت خودداری شود. نشستن به صورت صاف و مستقیم سبب حفظ خمیدگی طبیعی کمر شده و سبب وارد شدن فشار بر کمر نمی‌شود؛ ولی خم شدن به سمت جلو در زمان استفاده از دوچرخه ثابت یا دوچرخه‌سواری در فواصل زیاد سبب وارد شدن فشار بر ناحیه کمر می‌شود.

دویدن

ورزش دو یکی از ورزش‌های مضر برای دیسک کمر محسوب می‌شود. دویدن بر مفاصل فشار وارد می‌کند. در زمان دویدن برای مسافت‌های طولانی و در موقع افزایش سرعت، شخص با هر قدم با پای خود محکم‌تر بر زمین فشار وارد می‌کند. این حرکت مکرر سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر ستون فقرات و مفاصل در اندام‌های تحتانی می‌شود.

جلوگیری از کمردرد

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید