کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با گردن / آیا صدا دادن (تق تق) مفاصل گردن خطرناک است؟

آیا صدا دادن (تق تق) مفاصل گردن خطرناک است؟

گردن از هفت استخوان گردن به نام مهره های گردن تشکیل می‌شود که توسط عضله‌ها، رباط‌ها (لیگامان‌ها) و تاندون‌ها حمایت می‌شوند و به این ترتیب حرکت دادن و نگه داشتن سر و گردن به گونه‌ای ممکن می‌شود که می‌توان گردن را بدون تحمل هیچ فشاری چرخاند، خم کرد و حرکت داد. مفاصل فاست در محل اتصال قسمت عقبی مهره‌ها در گردن قرار دارند. در قسمت انتهایی هر استخوان، سطح نرمی به نام غضروف وجود دارد. داخل مفصل فاست مایع سینوویال (مایع مفصلی) وجود دارد که سبب روان شدن مفاصل می‌شود. در قسمت جلوی مهره‌ها، فضای بین مهره‌ای وجود دارد. سایش ساختارهای موجود در ستون فقرات سبب صدا دادن گردن می‌شود. کریپتوس یا صدا دادن گردن، یک اصطلاح پزشکی است که در آن گاهی اوقات صدای خرد شدن و تق تق به گوش می رسد. اگر این صدا دائماً ایجاد شود، نشانه ای از ابتلا به آرتروز است. آرتروز گردن بیماری است که در آن استخوان های گردن فرسوده و سفت می شوند و در نتیجه دردناک شده و علت صدا دادن مفصل گردن میباشد. کریپتوس یا صدا دادن گردن معمولاً در افراد مسن دیده می شود و در جوانترها عارضه ای نادر است. کریپتوس گردن یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است و بنابراین روش های درمانی، علت زمینه ای کریپتوس گردن را مورد هدف قرار می دهند. این صدا معمولاً بی‌خطر است؛ اما اگر صدا دادن گردن همراه با درد باشد باید به پزشک مراجعه نمود.

در کلینیک درد روشهای درمانی جهت تسکین دردهای حاد و مزمن، با روی کرد رفع علت ایجاد کننده درد ارائه می‌گردد. درمان دردهای سر و گردن، ستون فقرات ، زانو و دردهای احشائی در کلینیک درد بدون نیاز به برش جراحی، تحت عمل های اینترونشن و بدون نیاز به باز کردن پوست توسط فوق تخصص درد انجام میشود.

علت صدا دادن گردن

تشکیل حباب داخل مایع: مایع غلیظی (مایع سینوویال) که اطراف هر هفت مفصل گردن وجود دارد، با توجه به خاصیت روان کنندگی‌اش باعث حرکت نرم و لغزنده‌ی گردن می‌شود. این مایع حاوی گازهای دی اکسید کربن و نیتروژن است که می‌توانند حباب تشکیل بدهند. حرکت دادن مفصل‌های گردن فشار بیشتری را به این حباب‌ها وارد می‌کند و در نتیجه این حباب‌ها می‌ترکند و صدا می‌دهند. این فرایند، تشکیل حباب داخل مایع، می‌تواند علت صدا دادن مفصل گردن شود و به صورت صدای تق تق گردن نمود می‌یابد.

علت صدا دادن گردن

علائم کریپتوس یا صدا دادن گردن

ایجاد کریپتوس گردن می تواند با علائم بسیار مهم و جدی، نظیر موارد مذکور در پایین، همراه باشد. این علائم شامل:

تشخیص صدا دادن مفصل گردن

تشخیص علت صدا دادن استخوان گردن، به شرح‌ حال و معاینه فیزیکی بستگی دارد. در صورتی که پزشک به بیماری‌های مهم گردن، مانند آسیب به ساختارهای اسکلتی عضلانی، بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای یا دیسک گردن شک داشته باشد، انجام تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی درخواست می‌دهد. با این روش‌ها می‌توان به ‌راحتی ساختارهای گردن و آسیب‌های احتمالی آنها را مشاهده کرد.

عوارض صدا دادن گردن

صدا دادن مکرر می‌تواند باعث آسیب‌هایی به رگ‌های خونی موجود در گردن یا شریان‌های گردن شود. این پارگی‌های موجود روی شریان‌ها می‌توانند منجر به خونریزی و شکل‌گیری لخته‌های خونی شوند که می‌توانند به طرف مغز حرکت کنند. سکته مغزی ناشی از ساییدگی گردن یا ترک خوردن ممکن است جزئی باشد و باعث حمله ایسکمی گذرا شود؛ اما می‌تواند کشنده نیز باشد. گردن درد. صدا دادن گردن پس از مدتی به کاهش قابلیت حرکتی گردن منجر می‌شود. این کاستی به دلیل فرسایش غضروف‌های اطراف مهره‌های گردن رخ می‌دهد که به نوبه خود، تغییرات فرسایشی مربوط به آرتروز گردن را به دنبال دارد. این عوامل با توجه به افزایش فشار وارده بر اعصاب به درد و التهاب گردن درد دامن می‌زنند.

راه ها و روشهای درمان کریپتوس یا صدا دادن گردن

در اغلب موارد کریپتوس گردن، حاصل از سفتی ایجاد شده در گردن است، در نتیجه روش های درمانی می توانند به بازیابی دامنه حرکتی و تسهیل ترمیم مفاصل آسیب دیده ستون فقرات گردنی کمک کنند. اولین و پایه ای ترین روش های درمانی عبارتند از:

  1. گرما دادن: از پک های گرمادهنده در ناحیه آسیب دیده به صورت موضعی استفاده می شود که سبب از بین بردن تنش وارده به ساختار مفصل می شود.
  2. انجام فعالیت های ورزشی کششی: این دسته از فعالیت ها سبب حذف تنش وارده به عضلات ذوزنقه و بالابرنده کتف، می شوند.
  3. انجام روش های تقویت ساختار مفصلی و اسکلتی- عضلانی: انجام فعالیت های ورزشی که سبب تقویت ماهیچه های اطراف گردن می شود، در این روش درمانی استفاده می شود که این ماهیچه ها در قسمت عمقی گردن قرار دارند و متأثر از این ورزش ها، قدرت انقباضی آنها افزایش می یابد. وجود ماهیچه های قوی در مجاور مفاصل، سبب حفاظت مفصل از اختلالات ممکن می شود.
  4. تقویت ساختار اسکلتی- عضلانی: این اختلال اسکلتی، مخصوصاً زمانی خود را نشان می دهد که سر خود را به صورت مستقیم نگه دارید و در حالی که قسمت شانه ها و تحتانی ستون مهره های گردنی شما حالت گرد و قوز کرده پیداکنند. ترمیم این اختلالات بسیار مهم و ضروری است؛ چراکه این قبیل اختلالات زمینه ساز ایجاد کریپتوس گردن هستند.
  5. تزریق مسدود کننده نورون ها: زمانی که درد شدید است، تزریق مواد شیمیایی مسدود کننده نورون های اعصاب ناحیه مفصل آسیب دیده، می تواند درد را تخفیف بدهد.

پیشگیری از کریپتوس یا صدا دادن گردن

در ادامه چند توصیه پیشگیری کننده برای کاهش خطر ابتلا به صدا دادن گردن ذکر شده است:

  1. برای حفظ پایداری عضلات، تمرینات گردن خود را به طور کامل انجام دهید.
  2. اطمینان حاصل کنید که از تخت و بالش مناسب استفاده می‌کنید، به گونه‌ای که گردن شما در موقعیت راحت و مناسب قرار گیرد.
  3. هنگام کار با کامپیوتر، اطمینان حاصل کنید که سرتان راحت است و خم نمی‌شود. ممکن است نیاز به افزایش ارتفاع مانیتور خود داشته باشید.
  4. در بین انجام دادن فعالیت‌هایی که روی گردن شما فشار وارد می‌کنند، کمی به خود استراحت دهید.

زمان مراجعه به پزشک

درصورتی که هر یک از علائم مذکور زیر را به همراه کریپتوس داشتید، حتماً به پزشک خود مراجعه و با وی مشورت کنید.

از دیگر علائمی که هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنید:

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید