کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بهترین کلینیک درد درتهران / هایپرهیدوزیس یا تعریق بیش از حد بدن چیست؟

هایپرهیدوزیس یا تعریق بیش از حد بدن چیست؟

عرق کردن زیاد همیشه به گرما یا ورزش مربوط نمی شود. ممکن است آنقدر عرق کنید که لباس ‌هایتان خیس شود یا از دست‌ هایتان چکه کند. در صورتی که عرق کردن را در هر شرایطی نه به دلیل ورزش، محیط گرم و… تجربه کنید و تعریق بیش ‌ازحد و غیر طبیعی باشد، به آن هایپرهیدروزیس می‌گویند. تعریق شدید می تواند روز شما را مختل کند و باعث اضطراب و خجالت اجتماعی شود. در ادامه مقاله به علائم و درمان این عارضه می پردازیم.

علائم هایپرهیدروزیس

بررسی علائم بیماری هایپرهیدروزیس می تواند به شناسایی و درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ‌ها کمک کنند. برخی از شایعترین علائم این عارضه عبارتند از:

هایپرهیدوزیس یا تعریق بیش از حد بدن

علت هایپرهیدروزیس

در مورد علت تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس باید گفت در مواردی بیماری های عصبی، اندوکرینی، عفونی و یا سایر بیماری های سیستمیک می توانند عامل بیماری هایپرهیدروزیس باشند اما در بیشتر موارد افراد مبتلا به این بیماری سالم هستند. در برخی افراد، گرما و احساسات می توانند تحریک کننده بروز هایپرهیدروزیس باشند اما بسیاری از افراد مبتلا در تمام ساعات بیداری خود صرف نظر از حالت خود یا وضعیت آب و هوا، دچار تعریق بیش از حد می شوند. بیماری هایپرهیدروزیس به عوامل مختلف موروثی یا بیماری زمینه ‌ای بستگی دارد. ممکن است تعریق از بدو تولد با شما همراه باشد، اما به ‌طور طبیعی، به دلیل تغییراتی که در بدن رخ می‌ دهد، تعریق در سن بلوغ آغاز می‌ شود. علت به وجود آمدن اختلال هایپرهیدروزیس می ‌تواند خطرناک باشد بنابراین میبایست افراد بعد از شناسایی نشانه ‌های بروز این بیماری، علائم خود را با پزشک مورد نظر بررسی کنند.

انواع هایپرهیدروزیس

هایپرهیدروزیس دو نوع است، یا به‌ صورت هایپرهیدروزیس اولیه یا ثانویه بروز پیدا می‌ کند:

شایع ‌ترین نوع این بیماری، هایپرهیدروزیس اولیه است که به سابقه موروثی و خانوادگی فرد بستگی دارد و از بدو تولد آغاز می ‌شود. هایپرهیدروزیس اولیه بیشتر در نواحی خاصی مثل دست، پا، صورت، سر و زیر بغل و به ‌صورت متقارن ایجاد می شود. در حالت اولیه، فرد وضعیت جسمی سالمی دارد فقط بدن بیش ‌از حد عرق می‌ کند و بیشتر از اینکه خطرناک باشد، ناخوشایند است، چراکه به دلیل خیس شدن بیش ‌از حد لباس‌ ها باعث خجالت فرد می شود.

هایپرهیدروزیس ثانویه، موروثی نیست و بر اثر بیماری زمینه ‌ای به وجود می‌ آید. ممکن است هایپرهیدروزیس ثانویه، نتیجه اثرات جانبی برخی دارو ها مثل مکمل‌ ها، برخی دارو های فشارخون و دارو های خشکی دهان باشد. برخلاف نوع اول که در کودکی شروع می‌شود، هایپرهیدروزیس ثانویه در بزرگ ‌سالی به وجود می آید و تمام نواحی بدن را درگیر می کند.
معمولا نشانه هایپرهیدروزیس ثانویه، تعریق شدید در خواب است. ممکن است این اختلال نشانه بیماری ‌های قلبی، اختلالات غده فوق کلیوی، یائسگی، سرطان، بیماری ریوی، پرکاری تیروئید و یا پارکینسون باشد و برخلاف نوع اول، هشدار بیماری زمینه ‌ای و تهدیدی برای سلامتی جسمی فرد است.

درمان تعریق بیش از حد بدن

  1. درمان هایپرهیدروزیس معمولا تا حدودی به فرد کمک می کند. متأسفانه اکثر مبتلایان به این اختلال از ابتلاء به هایپرهیدروزیس بی اطلاع هستند و به سمت درمان و بهبودی نمی ‌روند اما توصیه می ‌شود در صورت بروز علائمی مانند کاهش وزن، تعریق در هنگام خواب، تعریق طولانی و بدون علت، تعریق به همراه درد در قفسه سینه و تب فرد با پزشک متخصص در این باره گفت و گو کنید.
  2. اغلب با دارو های ضد تعریق شروع می شود. اگر این ها کمکی نکرد، ممکن است لازم باشد دارو ها و درمان های مختلف را امتحان کنید. در موارد شدید، پزشک شما ممکن است جراحی را برای برداشتن غدد عرق یا قطع اعصاب مربوط به تولید بیش از حد عرق پیشنهاد کند.
  3. ضد عرق های غیر نسخه ای: دارای دوز کمی از نمک فلزی مانند آلومینیوم هستند. ضد عرق های حاوی آلومینیوم کلرید در مواردی که سایر ضد عرق ها در کنترل هایپرهیدروزیس موثر نبودند، مورد استفاده قرار می گیرند.
  4. یونتوفورزیس: یونتوفورزیس در طول 50 سال گذشته برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد ارائه شده است. مکانیسم عمل دقیق روش یونتوفورزیس در درمان تعریق بیش از حد مشخص نیست اما به احتمال زیاد این روش به طور موقت مجرای عرق را مسدود می کند. در این روش از آب برای هدایت جریان الکتریکی به پوست چند بار در هفته برای مدت 10-20 دقیقه در هر جلسه مراجعه استفاده می شود که بسته به شرایط بیمار با یک برنامه حمایتی درمان در بازه های 1-3 هفته ای ادامه پیدا می کند. روش یونتوفورزیس درمان هایپرهیدروزیس دردناک نیست.
  5. دارو های خوراکی: دارو های آنتی کولینرژیک خوراکی مانند گلیکوپیرولات عموما برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد استفاده نمی شوند؛ زیرا این داروها عوارض جانبی مانند خشکی دهان، تاری دید و احتباس ادراری را به دنبال دارند. مصرف داروی خوراکی در درمان تعریق بیش از حد عموما در افرادی به کار گرفته می شود که استفاده از درمان های خط اول در آن ها تاثیر گذار نبوده است.
  6. تزریق بوتاکس: این درمان برای بیماری های زیادی استفاده می شود. بوتاکس یک نوروتوکسین است که از میکروب هایی که باعث بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) می شوند، ساخته می شود.
  7. این روش زمان زیادی نمی برد و پس از انجام آن نیازی به استراحت نیست. برای آماده سازی ناحیه قبل از تزریق، پزشک از کرم بی حس کننده یا بی حسی موضعی استفاده می کند تا چیزی حس نکنید و درد و ناراحتی به حداقل برسد. سپس سم بوتولینوم در 20 تا 30 نقطه ی کف دست شما تزریق می شود. این تزریق ها، از آزاد شدن استیل کولین از سلول های عصبی کولینرژیک که یک انتقال دهنده ی عصبی مسئول تولید عرق است، جلوگیری می کند. این درمان طولی نمی کشد تا کامل شود و هیچ استراحتی نیاز ندارد، به این معنی که می توانید بلافاصله پس از تزریق به فعالیت های معمول خود ادامه دهید.

لیزر درمانی جهت درمان دیسک کمر، گردن و ستون فقرات بیماران برای بهبودی هرچه سریع‌تر، به متخصصین درد یاری می‌رساند. این تکنیک در کلینیک درد دکتر بنفشه ولیان، برای درمان سرپایی و کم عارضه بسیاری از دردهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688