دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی لیزری دیسک / عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری

عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری

متاسفانه درمان فتق دیسک کمر ، با جراحی باز بسیار رایج بوده است. این روش بسیار تهاجمی است و در مقایسه با روش های درمانی غیرتهاجمی این بیماری، عوارض و سختی های بیش تری دارد. برای انجام این جراحی لازم است که برشی بزرگ بر پشت کمر بیمار ایجاد شود و اعمال سنگینی همچون ادغام یا برش مهره ها انجام شود. جراحی لیزری تغییر گسترده ای در روند درمانی این بیماران ایجاد کرده و یک جایگزین بسیار عالی برای جراحی باز، در اغلب موارد است. جراحی لیزری به دلیل مزایایی که این روش دارد، بسیار میان بیماران محبوبیت پیدا کرده است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری دیسک می پردازیم.

لیزر درمانی جهت درمان دیسک کمر، گردن و ستون فقرات بیماران برای بهبودی هرچه سریع‌تر، به متخصصین درد یاری می‌رساند. این تکنیک در کلینیک درد دکتر بنفشه ولیان، برای درمان سرپایی و کم عارضه بسیاری از دردهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

جراحی لیزری دیسک کمر چه مزیت هایی دارد؟

این روش درمانی کم ترین تهاجم را برای درمان به کار می برد. در این جراحی هیچ برش و شکافی بر پشت کمر بیمار ایجاد نمی شود، بلکه با استفاده از یک سوزن و فیبر نوری به فضای درون دیسک دسترسی پیدا خواهند کرد. در نتیجه دوره نقاهت بیماری و زمان بهبودی کوتاه تر خواهد بود.برای جراحی لیزری دیسک کمر نیازی به بیهوشی عمومی نیست و به کمک بی حس موضعی یا داروهای خواب آور قابل انجام است.این روش برای بیمار دردناک نیست و حتی یک روش تسکین دهنده نیز به شمار می آید؛ چراکه چندین دقیقه پس از این جراحی، درد بیمار کاهش می یابد.

آیا بیمار بعد از جراحی باز دیسک کمر، احساس درد دارد؟

مطالعات نشان داده است که تعداد کثیری از بیماران هفته ها پس از جراحی باز ، همچنان احساس درد شدیدی داشته اند. علاوه بر آن، درد ناشی از برش ایجاد شده بر پشت کمر بیمار و اعمال سنگینی که صورت گرفته است، می تواند تا مدت ها بیمار را آزار دهد و او را از انجام اعمال روزمره خود باز دارد. در جراحی لیزری، درد ناشی از دیسک کمر به طور معمول چندین ساعت پس از انجام لیزر، شروع به کاهش می کند و در بسیاری از بیماران در همان هفته اول، درد تقریبا به طور کامل بر طرف می شود؛ اما بدن برخی از بیماران به گونه ای است که ممکن است درد پس از گذشت یک ماه درمان شود. جراحی لیزری به دلیلی کم تهاجمی بودن، درد ناشی از انجام جراحی را نیز ندارد.

عمل باز دیسک کمر

آیا پس از جراحی باز دیسک کمر، خشکی کمر دیده می شود؟

می توان گفت یکی از عوارض این جراحی، همین مورد است. سفتی کمر یا همان خشکی کمر، از جمله عارضه هایی است که بیماران پس از جراحی باز از آن شکایت می کنند. در صورتی این جراحی باعث تنگی کانال نخاعی شود، احتمال خشکی کمر پس از جراحی وجود دارد و ممکن است برای بیمار مشکل ایجاد کند.

چسبندگی پس از جراحی باز دیسک کمر:

لازم به ذکر است که جراحی باز بزرگ ترین علت ایجاد چسبندگی است و برای جلوگیری از آن باید سعی شود تا حد امکان جراحی باز انجام نشود. حدود 30 تا 40 درصد از بیمارانی که جراحی باز انجام می دهند، بعد از جراحی دیسک کمر، دچار این عارضه می شوند. این عارضه برای آن دسته از بیمارانی که چندین بار تحت جراحی کمر قرار می ‌گیرند ، بیش تر رخ می دهد. به همین دلیل پزشکان این روش درمانی را خیلی توصیه نمی کنند و تا جایی که امکان داشته باشد از روش های کم تهاجمی تر مانند جراحی لیزری کمک می گیرند.

بی حسی و درد پا پس از جراحی باز دیسک کمر:

یکی از خطرات این جراحی، احتمال آسیب دیدن اعصاب نخاعی است. در صورت آسیب دیدن هریک از این اعصاب، ممکن است حس و حرکت قسمتی از بدن از بین برود. به عبارتی می توان گفت که در صورتی که در روند جراحی باز، عصبی آسیب ببیند، احتمال بروز درد شدیدکمر و پاها وجود دارد. گاهی اوقات فشرده سازی اعصاب نخاعی که عصب سیاتیک بیمار را تشکیل می دهند، سبب بروز درد شدیدی در پای بیمار می شود.

کلام آخر:

به هیچ عنوان برای انجام جراحی باز پافشاری نکنید و تا جایی که ممکن است از روش های درمانی کم تهاجمی تر همچون جراحی لیزری استفاده کنید. جراحی لیزری علاوه بر مزایا و برتری هایی که دارد، درصد خوبی در درمان بیماران دارد. بهتر است برای درمان بیماری خود به یک پزشک با تجربه و مسلط در این امر رجوع کنید.

برای درمان درد زانو در کلینیک درمان درد دکتر بنفشه ولییان، از روشهایی نظیر پرولوتراپی ، اورتوکین تراپی ، پی آر پی و تزریق ژل به زانو استفاده می شود. شما می توانید جهت هماهنگی با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید