دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با کمر / روشهای متخصصان درد برای درمان کمر درد بارداری

روشهای متخصصان درد برای درمان کمر درد بارداری

کمردرد در بارداری دردی شایع است که بیش تر زنان آن را در این دوران تجربه می کنند. شروع این درد معمولا از نیمه دوم بارداری است. این درد امری طبیعی است و باید اتفاق بیفتد چراکه نشان دهنده رشد جنین در رحم مادر است؛ اما تحمل این درد می تواند برای مادر مشکل باشد. خوشبختانه با انجام اقداماتی ساده می توان این درد را به حداقل رساند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر راهکارهای متخصصان درد برای درمان کمر درد بارداری می پردازیم.

کمردرد در بارداری به چه علتی ایجاد می شود؟

لازم است بدانید که علت این درد در همه موارد یکسان نیست و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. در ادامه این بخش چندین مورد از علل کمر درد در بارداری را ذکر می کنیم:

در فرایند یک بارداری سالم، معمولا بین 11 تا 16 کیلوگرم اضافه وزن برای مادران دیده می شود. تحمل این وزن بر عهده ستون فقرات است، در نتیجه این موضوع می تواند سبب کمردرد شود.

به دلیل هورمونی به نام ریلاکسین که از جنین در دوران بارداری ترشح می شود، مفاصل و لیگامان های ناحیه لگن نرم تر می شوند تا فرایند زایمان طبیعی برای مادر تسهیل شود. این هورمون ممکن است بر لیگامان های تقویت کننده ستون مهره ها نیز تاثیر گذاشته و سبب ناپایداری کمر و نهایتا باعث احساس درد شود.

درست است که بارداری از نظر برخی مادران یک رویداد جالب و پر از تغییرات مثبت در زندگی است؛ اما این دوران برای برخی از مادران بسیار استرس زا است. اضطراب بیش از اندازه می تواند روی وضعیت روحی و روانی بیمار تاثیر بگذارد و سبب بروز علائم جسمی همچون خستگی، سردرد، سفتی و درد عضلانی و کمردرد شود.

بارداری با تغییر دادن مرکز ثقل بدن مادر، سبب تغییر و تنظیم تدریجی نحوه حرکت و وضعیت بدن می شود. این امر به نوبه خود می تواند سبب بروز کمردرد شود.

به دنبال بزرگ ‌تر شدن رحم در دوران بارداری، عضلات راست شکمی که از قفسه سینه به استخوان لگن متصل می شوند، از خط وسط فاصله گرفته و سبب تشدید درد کمر می شوند.

درمان کمر درد بارداری

چگونه می توان از کمردرد در بارداری پیشگیری کرد؟

رعایت چند نکته می تواند از این درد پیشگیری کند، برخی از آن ها عبارتند از:

  1. برای بلند کردن جسمی از زمین، به جای اینکه خم شوید، از پاهایتان به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.
  2. تا حد امکان از کفش ‌های پاشنه بلند استفاده نکنید و کفش ‌های پاشنه کوتاهی که قوس مناسبی دارند را جایگزین آن ها کنید.
  3. لازم به ذکر است به علت شل شدن مفاصل توسط هورمون‌ها، ممکن است به کفش هایی با اندازه بزرگ تری نیاز پیدا کنید.
  4. به پشت نخوابید.
  5. توصیه می شود که از گن و جوراب شلواری استفاده کنید.

کمردرد در بارداری چگونه درمان می شود؟

خوشبختانه این درد پیش از زایمان و به صورت خود به خود تدریجا کاهش می یابد؛ اما با انجام یک سری از روش های درمانی، می توان این روند را سرعت بخشید. برخی از روش های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

آن ها همچنین ورزش‌ هایی ساده را به مادران آینده آموزش می دهند تا آن ها را در منزل انجام دهند و درد خود را تسکین دهند. یکی از اهداف این متخصصین این است که به بیماران خود چگونه راه رفتن، نشستن، خم شدن، دراز کشیدن، و ورزش کردن را آموزش بدهند. یکی از روش های آموزش وضعیت های اندامی صحیح، زدن چسب به پشت زانوهای مادران باردار است، این امر با جلوگیری از روی هم انداختن زانوها، سبب وارد شدن فشار کم تربه عضلات بزرگ پاها و مفاصل ران و کمر می شود.
به دلیل شل شدن مفاصل زنان در دوران بارداری، متخصصین از مادران باردار می ‌خواهند که دامنه حرکتی مفاصل خود را به حدود ۷۵ درصد کاهش دهند.

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 | 22896225 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465