کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مرتبط با دیابت / درمان زخم پای دیابتی و نوروپاتی دیابتی

درمان زخم پای دیابتی و نوروپاتی دیابتی

زخم پای دیابتی یک زخم یا جراحت باز است که در حدود 15 درصد از بیماران مبتلا به دیابت رخ می‌ دهد و در بیشتر موارد در کف پا قرار گرفته است. از میان کسانی که دچار پای دیابتی هستند، 6 درصد از بیماران به خاطر عفونت یا سایر عوارض مرتبط با زخم در بیمارستان بستری می ‌شوند.
دیابت علت اصلی قطع عضو غیر تروماتیک در پایین تنه است و حدود 14 الی 24 درصد از بیماران مبتلا به دیابت که دچار زخم پای دیابتیک می ‌شوند در نهایت به قطع عضو احتیاج پیدا خواهند کرد. پای دیابتیک 85 درصد از قطع عضو های مرتبط با دیابت را شامل می‌ شود. تحقیقات نشان می ‌دهد که با این وجود می ‌توان از بروز زخم پای دیابتی پیشگیری کرد.

انواع نوروپاتی دیابتی:

1) پلی نوروپاتی منتشر حسی- حرکتی، “نوروپاتی جوراب و دستکش” یا “Stocking & Glove Neuropathy”

این نوع نوروپاتی شایع ترین نوع بیماری است که سبب تخریب اعصاب محیطی ابتدا از پا و سپس دست ها و ساق پا می گردد. علایم آن شامل سرد یا گرم شدن انتهای اندام ها، احساس بی حسی، کرختی، گزگز و مورمور، احساس سوزش، خارش و بعضا درد، گرفتگی عضلات، حساسیت در لمس و عدم تعادل و اختلال در راه رفتن می باشند. در ادامه به دلیل تخریب اعصاب و عدم احساس درد یا سوختگی، دچار زخم در پا ها نیز می شوند.

2) نوروپاتی کانونی (Focal neuropathy)

این نوع نوروپاتی معمولاً بصورت ناگهانی بروز می‏ کند و روی اعصاب خاصی اثر می‏ گذارد که علامت‏ های زیر را ممکن است پدید آورد: درد ران ها، درد شدید در ناحیه لگن ، درد قفسه سینه، معده یا پهلو ها، ناتوانی در دیدن اشیاء، دوبینی، بی ‏حسی یک طرفه صورت و مشکلات شنوایی

3) نوروپاتی اعصاب خودکار یا اتونوم (Autonomic neuropathy)

این نوع بیماری، اعصابی را که قلب و اندام ‏های درونی را عصب‏ دهی می‏ کنند دچار اختلال می ‏کند و علامت ‏های آن عبارتند از: اشکال در کارکرد مثانه (عدم تخلیه کامل مثانه و تکرر ادرار و…)، کاهش توان جنسی، تخلیه کند معده، مشکلات گوارشی مانند احساس پری معده، از دست دادن اشتها و…، اختلال در بلع غذا، اسهال یا یبوست، کاهش وزن، افت شدید فشار خون زمانی که فرد از حالت نشسته به وضعیت ایستاده بر می‏ گردد (کاهش فشار خون وضعیتی) و تعریق.

4) نوروپاتی پروگزیمال

این شرایط باعث ایجاد درد در ران ‌ها، باسن، و ناحیه لگن شده و ضعف در پا ها را به همراه دارد.

درمان زخم پای دیابتی

تشخیص و درمان نوروپاتی دیابتی

به نوع شایع نوروپاتی دیابتی (جوراب و دستکش)، “dying back neuropathy” نیز گفته می شود که تقریبا غیر قابل برگشت است، در نتیجه هدف از درمان، رهایی از مشکلات ایجاد شده (عوارض ثانویه) و همچنین پیشگیری از تخریب بیشتر اعصاب است.
نخستین گام کنترل قندخون است زیرا کنترل خوب قندخون از پیدایش مشکلات جدید و بدتر شدن عوارض قلبی پیشگیری می‏ کند. برای کاهش یا دفع مشکلات مختلفی که افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی دارند، روش‏ های گوناگونی وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می ‏شود.
هدف اصلی در درمان زخم پای دیابتی التیام زخم در سریع‌ ترین زمان ممکن است. هرچه سریع ‌تر زخم التیام پیدا کند، خطر بروز عفونت کمتر خواهد بود.
چند عامل کلیدی در درمان مناسب زخم پای دیابتیک دخالت دارد:

برای پیشگیری از عفونی شدن زخم باید:

برای بهبودی کامل زخم ‌ها، مخصوصاً زخم ‌های کف پا، باید فشار از روی زخم برداشته شود (آفلودینگ). شاید از بیمار خواسته شود تا از تجهیزات مخصوص پا یا یک آتل، گچ ‌های مخصوص یا ویلچر و عصا استفاده کند. این تجهیزات فشار را از روی پا برداشته و تحریک زخم را کاهش می ‌دهد که این موارد باعث تسریع در فرآیند بهبودی می ‌شود.
علم مراقبت از زخم در طول 10 سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ ای کرده است. امروزه ثابت شده که آنچه که در قدیم با عنوان “گذاشتن زخم در معرض هوا” برای درمان زخم شناخته می ‌شد برای التیام زخم مضر است. زخم و جراحت در صورتی که در پانسمان و مرطوب نگاه داشته شوند سریع‌ تر التیام یافته و خطر عفونت کم تری دارند. استفاده از بتادین، آب اکسیژنه و قرار دادن زخم در آب توصیه نمی ‌شود زیرا این اقدامات منجر به بروز عوارض بیشتری خواهند شد.
مدیریت مناسب زخم عبارتست از استفاده از پانسمان و دارو های موضعی. دارو ها از آب نمک تا عوامل رشد، پانسمان زخم و جایگزین ‌های پوستی که در التیام زخم پا تأثیر بسزایی دارند متغیر هستند.
برای التیام زخم، باید گردش خون کافی در ناحیه مجروح وجود داشته باشد. متخصص پا می‌تواند میزان گردش خون را با آزمایش ‌های غیر تهاجمی مشخص کند. در طول دوره درمان زخم پای دیابتیک نظارت شدید بر سطح قند خون از بالا ترین میزان اهمیت برخوردار است. همکاری نزدیک با پزشک یا متخصص غدد برای کنترل قند خون بهبودی زخم را تسریع کرده و خطر بروز عوارض را کاهش می ‌دهد.

گزینه‌ های جراحی

اکثر زخم‌ های پای غیر عفونی بدون جراحی درمان می ‌شوند ولی اگر این درمان ‌ها شکست بخورند، شاید درمان با جراحی مناسب باشد. مثال ‌هایی از مراقبت‌های با جراحی برای برداشتن فشار از روی ناحیه مصدوم عبارتند از: تراشیدن یا بریدن استخوان و اصلاح بدشکلی ‌های متنوعی از جمله انگشت چکشی، پینه پا یا برآمدگی استخوانی.
دوره نقاهت به عوامل متنوعی بستگی دارد، از جمله اندازه و موقعیت زخم، فشار وارده بر زخم بر اثر راه رفتن یا ایستادن، ورم، گردش خون، سطح قند خون، مراقبت اززخم و دارو های مصرفی برای زخم. التیام زخم شاید چند هفته یا چندین ماه طول بکشد.

نوروپاتی دیابتی چرا و چگونه ایجاد می شود ؟

سطح بالای قند خون برای مدت طولانی موجب تخریب عصب ها وعروق می شود. اصولا چهار نوع نوروپاتی دیابتی وجود دارد :

نوروپاتی دیابتی محیطی بیشتر، پا ها را درگیر می کند. تخریب این عصب ها به وسیله ی قند خون بالا موجب اختلال حس، مشکل تر شدن راه رفتن، افزایش ریسک آسیب و صدمه به پا ها به دلیل بی حسی پا ها می شود.

علائم نوروپاتی دیابتی :

علائم اولیه شامل مورمور، کرختی، سوزش، درد و سنگینی در پا ها و انگشتان شست است.

تشخیص نوروپاتی دیابتی :

تشخیص درست با مراجعه به یک پزشک با تجربه کلید می خورد. درد پای دیابتی می تواند شبیه به انواع اختلالات دردناک مانند درد های دیسک کمر و سیاتیک و درد های عروقی باشد. دقت در تعیین منشا درد در پا ، به درمان موفق منجر می شود. برای تشخیص علت درد، ابتدا پزشک شرح حالی از شما می پرسد و يا اقدامات تصویربرداری(مانند ام آر آی) و در صورت نیاز نوار عصب - عضله، همراه با آزمایشات خونی درخواست می کند.

درمان درد نوروپاتیک

درمان درد ناشی از نوروپاتی، پشتکار و مداومت می‏ خواهد. مهم ترین مسأله پیگیری منظم درمان است حتی در مواقعی که درد اصلاح شده باشد چون پیشگیری از درد، بسیار آسان تر از درمان آن است.

اگر شما استفاده از یک درمان مکمل را انتخاب می‏ کنید، به خاطر داشته باشید که باید در کنار سایر درمان ‏ها به کار برده شود نه به عنوان درمان جایگزینی برای درمان ‏هایی که پزشک به شما توصیه کرده است.

درمان درد عصبی ناشی از دیابت

اولین مرحله درمان در این شرایط با کنترل سطح خون در یک محدوده مناسب به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به اعصاب شروع می ‌شود. به این منظور سطح قند خون بررسی شده، رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی، مصرف دارو های دیابت یا تزریق انسولین برای بیمار تجویز می ‌شود. علائم این بیماری ممکن است در مراحل اولیه کنترل قند خون تشدید گردند، اما با گذشت زمان با حفظ قند خون در سطح مناسب می ‌توان به بهبود علائم بیماری کمک کرد. در این شرایط روش درمان انتخاب شده به نوع آسیب عصبی و علائم مربوط به آن بستگی خواهد داشت.

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید