دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / لیزر درمانی / کاربرد لیزر پرتوان در کاهش درد و التهاب بیماری های عصبی عضلانی

کاربرد لیزر پرتوان در کاهش درد و التهاب بیماری های عصبی عضلانی

این مفهوم که انرژی نور از لیزر می تواند درد و التهاب را کاهش دهد، بهبودی در بافت های آسیب دیده را تسریع کند، ماهیچه ها را شل کند و بازسازی عصبی را تحریک کند، دور از ذهن به نظر می رسد.با این حال، علم به ما می گوید که این اثرات واقعا رخ می دهند.سوال اینجاست که اثرات تا چه حد بوده و آیا بر اساس طول موج و توان لیزر است؟

لیزر درمانی جهت رفع مشکلات اسکلتی - عضلانی بیماران برای بهبودی هرچه سریع‌تر، به متخصصین درد یاری می‌رساند. این تکنیک در کلینیک درد دکتر بنفشه ولیان، برای درمان سرپایی و کم عارضه بسیاری از دردها مورد استفاده قرار می گیرد. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

لیزر درمانی چیست؟

لیزر درمانی یک درمان پزشکی است که از نور متمرکز برای تحریک فرآیندی به نامphotobiomodulation به معنی تعدیل نوری زیستی استفاده می کند.در طول PBM، فوتون ها وارد بافت می شوند و با کمپلکس سیتوکروم c در داخل میتوکندری تعامل می کنند.این تعامل یک آبشار بیولوژیکی از رویدادها را آغاز می کند که منجر به افزایش متابولیسم سلولی می شود که می توانددرد را کاهش دهدو همچنین روند بهبودی را تسریع کند.

طول موج و قدرت تعیین کننده ظرفیت لیزر برای نفوذ به بدن است.هنگامی که در طیف مادون قرمز و طول موج بالای 800 نانومتر قرار می گیرد، انرژی لیزر مانند اشعه ایکس نفوذ می کند اما برای رسیدن به عمق به قدرت یا انرژی قابل توجهی نیاز دارید.

انواع لیزر بر کاهش درد و التهاب:

دو دسته از لیزرها در کاهش درد و التهاب استفاده می شوند،کلاس 3 و 4. لیزرهای کلاس 3 کمتر از 500 میلی وات قدرت دارند در حالی که لیزرهای کلاس 4 بیشتر از 500 میلی وات هستند. لیزرهای کلاس 3 گاهی اوقات به عنوان لیزر سرد نامیده می شوند و ممکن است این درمان LLLT لیزر درمانی سطح پایین نامیده شود.در مقابل، لیزر درمانی کلاس 4 گاهی اوقات HPLT برای لیزر درمانی پرتوان نامیده می شود.

اکثر شرایط عصبی-عضلانی اسکلتی به قدرت بالاتر و دوز بالاتر بهتر پاسخ می دهند که تابعی از توان خروجی و زمان است. بهترین نتایج با لیزری با توان 30 وات یا بیشتر حاصل می شود.یک درمان 10 دقیقه ای با لیزر 30 وات، 18000 ژول انرژی تولید می‌کند که اثر تسکین دهنده، ضد التهابی و التیام بخش قابل توجهی دارد.

بیماران معمولا پس از 1 یا 2 درمان احساس بهتری پیدا می کنند، اگرچه ممکن است میزان درمان بیشتری برای رفع مشکل مورد نیاز باشد.هرچه آسیب مزمن و گسترده تر باشد، معمولا به درمان های بیشتری نیاز است.

کاربرد لیزر پرتوان در کاهش درد

خواص درمانی لیزر پرتوان:

کاربرد لیزر پرتوان:

درد کمر ، گردن یا مفاصل معمولا به سرعت به لیزر درمانی پاسخ می دهد.

لیزر همچنین برای شرایط التهابی، از جمله نوروپاتی محیطی، تاندونیت، بورسیت و کپسولیت بسیار موثر است.کشیدگی، رگ به رگ شدن و آسیب‌های حرکتی مکرر همگی دارای یک جزء التهابی هستند و می‌توانند با لیزر با موفقیت درمان شوند.هیچ شرایط خاصی وجود ندارد که سریع تر به لیزر پاسخ دهد. با این حال، برخی از بیماران در شرایط مشابه سریع‌ تر از سایرین پاسخ می‌دهند، زیرا نرخ‌های بهبودی فردی می‌تواند متفاوت باشد.

لیزر درمانی می تواند به عنوان یک درمان مستقل یا همراه با ورزش درمانی توانبخشی مورد استفاده قرار گیرد. تمرینات توانبخشی و لیزر درمانی به خوبی یکدیگر را تکمیل می کنند.

اقدامات احتیاطی لیزر درمانی با لیزر پرتوان:

اقدامات احتیاطی با لیزر درمانی وجود دارد.محافظت از چشم هم برای بیمار و هم برای درمانگر لازم است و لیزر نباید روی بدخیمی‌ها، ضربان‌سازها، محرک‌های ستون فقرات یا در ناحیه میانی زنان باردار انجام شود.

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688