کلینیک درد چیست ؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی لیزری دیسک / مراقبت های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

مراقبت های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

بیماران چند ساعت بعد از عمل تحت نظر گرفته می‌ شوند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، همان روز مرخص می ‌شوند. بیماران حتماً باید همراه داشته باشند تا آنها را بعد از عمل به خانه برساند. درد بعد از جراحی طبیعی است و به راحتی با مصرف مسکن کنترل می‌ شود. بیماران به محض احساس بهبودی می‌ توانند تغذیه ‌ی معمول خود را ادامه دهند. امکان دارد مایع کمی از زخم جراحی ترشح کند، این ترشح عادی است؛ اما اگر ترشحات زیاد باشد یا تب یا درد بیشتر شود، باید با پزشک معالج تماس گرفت. به بیماران توصیه می‌ شود که به محض مواجهه با علائم شدیدی مانند دشوار شدن تنفس یا سردرد شدید با پزشک معالجشان تماس بگیرند. پزشک معالج روش استفاده از کمر را بعد از جراحی به بیمار اعلام می‌ کند؛ معمولاً لازم است که خم شدن یا بلند کردن اشیاء محدود شود. همچنین لازم است که بیماران مدتی کمربند طبی(بریس) ببندند. طب فیزیکی نیز معمولاً بعد از جراحی لیزری دیسک کمر برای تقویت عضلات دور ستون فقرات و تسهیل دوران بهبود توصیه می‌ شود. طول دوران بهبود به نوع جراحی و وضعیت سلامت عمومی بستگی دارد. بیماران معمولاً می ‌توانند فعالیت ‌های معمول خود را ظرف چند هفته از سر بگیرند.

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی ، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

9 نکته مهم در مراقبت بعد از عمل بسته لیزر دیسک

1_ مراقبت از زخم

خوشبختانه در این روش برش وجود نداشته و فقط روی پوست محل ورود چند سوزن دیده می شود که با چسب های ضد آب فشاری پوشانده شده و یک روز بعد از عمل چسب ها کنده شده و نیازی به پانسمان مجدد نیست.

2_ استحمام

پس از 24 ساعت از عمل بیمار می تواند استحمام کند اما نباید از وان استفاده شود.

3_ حرکت

تا سه هفته پس از عمل از انجام حرکات سنگین و آسیب رسان به کمر باید جلوگیری بعمل آید تا بافت هایی که در مسیر حرکت سوزن قرار گرفته‌اند ترمیم شده و احتمال فشار به دیسک کاهش بیابد.

4_ بریس (کمربند و گردن بند)

تا سه روز پس از عمل بستن کمربند یا گردنبند شبانه روزی است و پس از آن باید هنگام انجام فعالیت و نشستن بسته شود و هنگام خواب و استراحت برداشته شود.

5_ ورزش و تمرینات بدنی

پس از گذشت سه هفته ورزش های سبک باید شروع شود شامل ورزش هایی مانند پیاده روی (حداکثر تا 30 دقیقه) روی سطح صاف و غیر شیب دار و همچنین آب درمانی مفید و بی خطر است.

6_ نشستن

تا 4 هفته پس از عمل نباید بیش از نیم ساعت نشست و پس از این مدت نشستن (نیم ساعت) حتماً باید یا ایستاد یا دراز کش بود تا به دیسک ها فشار زیاد وارد نشود و دیسک ها قدرت ترمیم خود را داشته باشند.

7_ خوابیدن

از تشک های نرم استفاده نشود و تشکهای سفت یا نیمه سفت به شرطی که فرد روی آن راحت باشد استفاده شود. در صورت طاق باز خوابیدن یک بالش کوچک زیر زانوها و در صورت به پهلو خوابیدن بالش کوچک بین زانوها قرار گیرد.

8_ رانندگی

نکات رانندگی مانند نشستن است یعنی تا 4 هفته نباید رانندگی انجام شود همچنین به عنوان سرنشین هم نشستن در ماشین مناسب نیست و پس از آن “مانند نشستن “نباید بیش از 30 دقیقه متوالی نشست.

9_ تغییر سبک زندگی

از مهمترین اقدامات پس از عمل های دیسک تغییر استایل و سبک زندگی است چنانچه فرد افزایش وزن دارد رژیم درمانی و کاهش کالری دریافتی باعث کاهش وزن و فشار به ستون مهره ها و دیسک ها خواهد شد. همچنین در صورت سیگاری بودن، ترک سیگار موجب بهبود میزان تراکم استخوان و جلوگیری از تضعیف دیواره دیسک خواهد شد و همچنین مصرف مکمل ها و تقویت عضلات ستون فقرات از آسیب پذیری دیسک ها جلوگیری خواهد کرد.

مراقبت های بعد از عمل لیزری دیسک

احتیاط های لازم پس از عمل

زخم و پانسمان(Wound and dressing)

در این روش زخم یا محل بخیه، وجود ندارد و فقط در محل ورود سوزن چسب ساده چسبانده می شود که روز بعد از عمل بیمار آن را در آورده و دیگر نیاز به چسب زدن یا پانسمان خاصی نیست.

حرکت(Movement)

بیمار باید بداند حداقل 4 هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل در مسیر عبور سوزن قرار گرفتند (از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان می برد. ( درست است این نوع اعمال بدون برش جراحی انجام می شود و دوره نقاهت بسیار کوتاه تری دارد ولی مانند عمل باز بیمار باید مراقب بوده و از انجام حرکات آسیب رسان و بلند کردن اجسام تا مدتی خودداری کند)

نکته مهم :

سه روز اول جهت ترمیم و جلوگیری از گرفتگی و اسپاسم های عضلانی مفید است بنابراین بیمار باید سه روز استراحت نسبی در منزل داشته باشد یعنی فقط می تواند جهت دفع ادرار یا مدفوع از جای خود برخیزد و به دستشویی برود، در غیر این صورت باید استراحت داشته و توصیه به این است که دراز کشیده و از انجام حرکات چرخشی، خم و راست شدن تا سه ماه جدا بپرهیزد. نشستن، درازکشیدن، ایستادن و راه رفتن بعد از روز سوم عمل بلامانع هستند. بالا رفتن از پله به صورت یکی یکی ممکن است ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک یا همراه بیمار باشد.

از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مانند خم شدن و راست شدن، حرکات چرخشی، بالارفتن از نردبان و بشین پا شوتا سه ماه جدا بپرهیزند.

از بلند کردن اجسام سنگین تر از3/5 کیلوگرم تا1/5 ماه جدا اجتناب کنند. بلند کردن اجسام از روی زمین بدون خم کردن کمر و فقط با خم کردن زانو بوده و اجسام را نزدیک تنه خود قرار دهید.

بهترین نوع ورزش، ورزش های ترکیبی هستند یعنی ترکیبی از چند حرکت و ورزش مختلف و نه انجام حرکات تکراری و ناگهانی به طوریکه در 3 ماه اول بسته به نظر پزشک و نوع عمل باید فقط ورزش های سبک انجام دهید (البته قبل از انجام ورزشها با پزشک خود هماهنگ کنید).در کل ورزش های تقویتی و کششی اندام ها، و نیز ورزش هایی مانند پیاده روی(از پایان هفته اول افزایش تدریجی زمان پیاده روی تا سی دقیقه در روز ( شروع از 15 دقیقه در روز )) روی سطح صاف وغیرشیبدار و آب درمانی(استخر)بسیار مفید و بی خطر هستند.( کلیه ورزش ها باید با نظر پزشک متخصص انجام شود تا از میزان تاثیر پذیری درمان کاسته نشود).

دراز نشست، پریدن، شیرجه زدن، لگد زدن و حرکات چرخشی، خم و راست شدن، دوچرخه متحرک و ثابت، تردمیل(مخصوصا تردمیلهای غیر استاندارد) و دریک تا سه ماه اول بسیار مضر هستند و باید از انجام آنهااجتناب کرد، مگر با اجازه پزشک متخصص.

بروزدرد به دنبال ورزش، نشانه تحریک پذیری عضلات و اعصاب کمر بوده و یا تمرینات ورزشی با تکنیک اشتباهی انجام میشود، در اینصورت از انجام ورزشها و تمرینات خودداری کرده و با پزشکتان در تماس باشید.در صورت رعایت موارد فوق در سه ماهه اول، انتظار داریم بیمار، بعد از این مدت(بعد از سه ماه) فعالیت های روزمره خود را بدون درد انجام داده، و توانایی این را داشته باشد که بدون درد 9 کیلوگرم را به آسانی بردارد و3مسافت کیلومتر را در عرض30 دقیقه پیاده روی کند.

چون در این عمل آسیب بافتی حداقل است نیازی به رژیم غذایی خاصی نیست اما. دریافت غذاهای سرشار ازپروتئین و ویتامینها(مخصوصا ویتامین دی) و املاح(کلسیم) در کناراصلاح کم خونی و فقر آهن مفید است.

رانندگی ازهفته چهارم به بعد مانعی ندارد مگر اینکه در زمان استفاده از پدال گاز و یا کلاژ دچار درد شود. اصولا در حین رانندگی به ستون فقرات و دیسک های شما ضربات ریز اما نامحسوسی وارد می شود که بسیار مضر است متاسفانه اکثر خودرو های وطنی صندلی استانداردی ندارند بنابراین بیمار باید توجه داشته باشد تا از نشستن طولانی مدت در ماشین خودداری ورزد و در هنگام رانندگی حتما به پشتی صندلی اتومبیل تکیه دهد. توصیه می شود هر نیم تا یک ساعت رانندگی یا سوارشدن در اتومبیل به عنوان مسافر از ماشین بیرون بیاید و چند دقیقه ای پیاده راه برود. حتی اگر خود بیمار رانندگی نمی کند و به عنوان مسافر در اتومبیل می نشیند باید شرایط گفته شده را به دقت رعایت کند.

در یک مطالعهاسپانیایی افرادی با کمردرد که روی تشک با سفتی متوسط خوابیدند، نسبت به کسانی که بر روی تشک سفت می خوابیدند، کمتر به کمرشان صدمه وارد شده و بهتر قادر به حرکت بوده اند. بنابراین تجویز تشک با درجه سفتی یکسان برای همه صحیح نیست. انتخاب سفتی تشک بستگی به عادات خواب شما دارد. تشک نامناسب موجب ایجاد درد کمر میشود. بهترین تشک، تشکی است که شما در آن راحت باشید. در مجموع باید گفت روی تشک خیلی نرم نخوابید. سعی کنید به پهلو بخوابید، بالشتکی بین زانوهایتان قرار دهید وستون فقراتتان را صاف و بدون هیچ چرخشی قرار دهید. اگر می خواهید به پشت بخوابید زیر زانوهایتان بالشت بگذارید. مطمئن شوید که بر روی تشک راحت می خوابید.

تا یک ماه پس از عمل باید از نشستن طولانی مدت بیشتر ازنیم ساعت خودداری کرد و بعد از این مدت چند دقیقه راه بروید یا بصورت طاق باز دراز بکشید. هنگام نشستن حتما باید تکیه دهید تا به ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای فشار مضاعف وارد نشود.

شاید نیاز باشد تا سه ماه دارو های خاصی که توسط پزشکتان تجویز شده و خاصیت ترمیم کنندگی دارند استفاده نمایید.

بعد از عمل جراحی، بیمار باید دو هفته بعد توسط جراح ویزیت شود، شاید نیاز به ویزیت های مکرر تا 3 ماه داشته باشند.

در6 ماه اول به علت اهمیت استخوان سازی و غضروف سازی در محل عمل، بیمار نباید در معرض دود سیگار قرار بگیرد (یعنی نه خودش سیگار بکشد و نه در معرض دود سیگار اطرافیان باشد). چون سیگار یکی از علل مهم کاهش تراکم استخوان و تضعیف دیواره دیسک است.

اکثر اوقات افزایش وزن به علت کم تحرکی و دریافت کالری بیش از حد و دریافت دارو های تجویزی رخ می دهند که با برنامه ریزی درست تغذیه ای و تحرک باید از آن اجتناب شود چون افزایش وزن موجب فشار بیشتر به دیسک ها شده و نتیجه عمل را از حالت بهینه دور می سازد و نیز در روند ترمیم تاخیر ایجاد می کند. در بیماران چاق هستند، باید بعد از عمل برنامه ورزشی و غذایی مناسبی داشته باشند.

در صورت عدم مشکل بیمار شش ماه بعد از عمل میتواند ورزش در سطح حرفه ای انجام دهد.

برای درمان درد شانه در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان از روشهایی مانند اوزون درمانی و تزریق کورتیکواستروئید و ... استفاده می شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت از کلینیک دکتر ولییان با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید