دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی لیزری دیسک / درمان فتق دیسک با جراحی لیزری

درمان فتق دیسک با جراحی لیزری

برداشتن فشار از روی دیسک به روش پی ال دی دی (PLDD) یک درمان لیزری است که برای تشخیص مشکلات دیسک ستون فقرات و کمک به برطرف شدن درد کمر و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان تحت بی حسی موضعی و هدایت فلوروسکوپی انجام می شود. سوزن به کمک هدایت دستگاه وارد دیسک مورد نظر می گردد. یک فیبر نوری باریک از طریق سوزن وارد شده و انرژی لیزر را به هسته دیسک اعمال می کند. لیزر منجر به بخار مواد دیسک و ایجاد فشار منفی می شود که به تدریج دیسک بیرون زده را به جای خود بازمی گرداند. نحوه جراحی دیسک کمر با لیزر به این گونه است که در اثر سوزاندن و تبخیر مرکز نوکلئوس با اشعه لیزر فشار بر روی اینترادیسکال کم شده و علائم دیسک کمر بهبود می‌ یابد.

در جراحی لیزری دیسک با استفاده از لیزر پی ال دی دی انتظار می‌ رود؛ نتایج مثبت زیادی حاصل شود و این روش جایگاه مهم و موثری در درمان هرنی دیسکال یافته است. دربرداشتن فشار از روی دیسک به کمک لیزر هیچ نیازی به برش وجود ندارد بنابراین بسیار کم تهاجمی بوده و هیچ یک از خطرات مربوط به جراحی باز ستون فقرات در آن وجود ندارد. فشار برداری دیسک با لیزر، عملی مطمئن و بی خطر و مورد تایید سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکاست که برای فتق دیسک بین مهره ای یا بیرون زده یا عصب های تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی لیزری یکی از جدیدترین روشهایی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر و دیسک گردن ، از قبیل بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی، بدون نیاز به برش های بزرگ جراحی باز و به صورت سرپایی، در تهران توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

تفاوت جراحی لیزری دیسک با روش های دیگر

لیزر استخوان را برای ترمیم دیسک سوراخ نمی‌ کند. سوراخ کردن استخوان آن را ضعیف می کند و ستون فقرات را ناپایدار می‌کند، در نتیجه ممکن است بیمار در آینده با عوارضی رو به ‌رو شود که جراحی فیوژن را ضروری سازد.
وقتی جراحی با لیزر انجام می ‌شود، برخلاف اکثر جراحی ‌ها نیازی نیست که پزشک شکم را برش بدهد و از راه شکم به ستون فقرات برسد.
جراحی لیزری دیسک به دلیل آسیب نزدن به پایداری ستون فقرات، در نوع خود منحصر به فرد به شمار می ‌آید. پزشکان از تکنیک آندوسکوپی برای کنار زدن بافت ‌ها استفاده می ‌کنند.

افراد مناسب برای درمان با این روش

جراحی لیزری دیسک کمر و درمان دیسک کمر با لیزر به طور خاص برای بیمارانی در نظر گرفته شده که مشکلات دیسک آنها با علائم و مشکلات زیر همراه باشد:

درمان هرنی دیسکال با جراحی لیزری دیسک

هدف از انجام PLDD چیست

معمولا عارضه ‌هایی که پس از آسیب‌ دیدگی دیسک ایجاد می ‌شود، فعالیت‌ های روزمره را مختل می‌کند که با درمان به روش لیزر دیسک این علائمی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد، برطرف می ‌شود:
درد بسیار شدید در پا دارید یا دچار بی ‌حسی یا ضعف در پا شده ‌اید.
دچار احساس غیر طبیعی و از دست دادن حرکت شده‌ اید.
بی حسی و سوزن سوزن شدن در پا و باسن وجود دارد.

عمل لیزری دیسک کمر چگونه عمل می‌ کند؟

عمل لیزری دیسک کمر یک روش ساده و آسان است و به همین دلیل به صورت سرپایی انجام می‌ شود؛ شما می ‌توانید بلافاصله پس از انجام عمل به منزل مراجعه کنید. فرایند ریکاوری این عمل بسیار کوتاه است زیرا شکاف عمیق و بزرگی مانند شکاف‌ هایی که برای انجام عمل های جراحی باز ایجاد می ‌شود وجود ندارد.
استفاده از لیزر در این عمل جراحی یک پیشرفت مهم طبی است. عمل لیزری دیسک کمر با هدف بهبودی عصب ‌هایی که به دلیل بیرون‌زدگی دیسک تحت فشار هستند انجام می ‌شود. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می‌ شود. این عمل یک روش جالب است زیرا نیازی به انجام عمل جراحی باز نیست. در این عمل برای برداشتن فشار ناشی از فتق دیسک بر عصب‌ ها از لیزر استفاده می‌ شود. این روش 100 درصد دقیق است و با هدایت تصویربرداری سی تی انجام می ‌شود.
از بیمار خواسته می ‌شود که روی تخت سی تی اسکن دراز بکشد. سپس متخصص، درپوش ‌های استریل را قرار می‌ دهد، سی تی اسکن سطح درمان را مشخص می ‌کند. سپس یک سوزن در مرکز نوکلئوس قرار داده می ‌شود که با صفحه انتهایی موازی است. بیمار به مدت 15 دقیقه پس از انجام عمل تحت نظر قرار می گیرد و سپس ترخیص می ‌شود.

ریکاوری پس از انجام عمل لیزری کم تهاجمی دیسک کمر چگونه است؟

آنچه می ‌توان پس از انجام عمل لیزری دیسک کمر انتظار داشت عبارتند از:

  1. ترخیص از بیمارستان شما قادر خواهید بود که از یک ساعت پس از انجام عمل راه بروید، البته این احتمال نیز وجود دارد که چند روز در بیمارستان بستری شوید. عمل های جراحی پیچیده ‌تر به حداقل دو روز بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند که به مراتب کمتر از مدتی که برای عمل‌ های جراحی سنتی نیاز است.
  2. محل ایجاد بریدگی شکاف ‌هایی که برای انجام عمل لیزری دیسک کمر ایجاد می‌ شوند به مراتب کوچک ‌تر از شکاف‌ هایی است که برای انجام عمل‌ های جراحی سنتی ایجاد می‌ شوند. این شکاف ‌ها به اندازه چند میلی متر هستند که باعث کاهش اسکار و ناراحتی می ‌شوند. در حالی که ممکن است تا چند روز پس از انجام عمل جراحی در اطراف محل عمل کمی حساسیت و درد وجود داشته باشد اما به راحتی با مصرف دارو های بدون نیاز به نسخه پزشک کنترل می ‌شود. حتماً دارو ها را مطابق دستور پزشک مصرف کنید و هر گونه علامت عفونت نظیر درد، تورم و تب را تحت نظر داشته باشید.
  3. ادامه فعالیت‌ های عادی جراح ستون فقرات دستورالعملی در مورد کار هایی که می‌ توانید بلافاصله پس از انجام عمل لیزری دیسک کمر انجام دهید و کارهایی که نباید انجام دهید به شما می‌ دهد. شما به تدریج به حالت عادی بازمی‌ گردید. برای بیشتر عمل‌ های جراحی، عدد شش یک عدد جادویی است که نشان‌دهنده تعداد هفته ‌هایی است که ریکاوری شما طول می‌ کشد و پس از آن شما می‌ توانید به زندگی واقعی خود بازگردید البته این مدت برای هر کس متفاوت است. مصرف دارو مطابق دستور پزشک، ورزش کردن و صبور بودن به شما در دنبال کردن مسیر صحیح کمک می‌کند.

هزینه عمل دیسک کمر با لیزر

هزینه عمل دیسک کمر با لیزر مشتمل برمجموع هزینه خرید فیبر نوری لیزر و تجهیزات آن و هزینه انجام عمل است که با توجه به تعداد سطوح درگیری دیسک و تعداد تجهیزات لیزر و … متغیر خواهد بود، لیکن در کل هزینه این تکنیک نسبت به سایر روش‌ های جراحی دیسک به مراتب کمتر خواهد بود.

برای درمان درد شانه در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان از روشهایی مانند اوزون درمانی و تزریق کورتیکواستروئید و ... استفاده می شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت از کلینیک دکتر ولییان با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید