دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بلوک عصبی / درباره بلوک عصبی بیشتر بدانید

درباره بلوک عصبی بیشتر بدانید

بلاک عصبی یک روند کوتاه مدت است که معمولاً از چند ساعت تا چند روز به طول می‌انجامد و در طی آن بی‌حس‌کننده موضعی و کورتیکواستروئید و مواد دیگر در داخل یا کنار عصب تزریق می‌شود. در بلوک‌های عصبی به روش جراحی به این صورت اعصاب مدنظر برای جلوگیری از ارسال تکانه‌ها به CNS تخریب می‌شود.بسته به بلوکی که برای بیمار انجام می‌گیرد، مدت بی‌دردی و بی‌حسی می‌تواند متفاوت باشد. برای برخی به صورت ساعتی و در برخی دائمی است. بلوک عصبی ممکن است تنها به عنوان تسکین درد و گاهی با ترکیب با موارد دیگری به عنوان بی حس کننده مورد استفاده قرار گیرد. بلوک‌های عصبی به ایجاد هرگونه وقفه عمدی در حرکت پیام عصبی در طول عصب گفته می‌شود که معمولاً در راستای کاهش درد انجام می‌شود.

از بلوک عصبی می توان برای درمان بیماری های مزمنی مانند آرتروز ، فتق دیسک ، التهاب دیسک ، پارگی دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، درگیری عصب سیاتیک و ... استفاده کرد . بلوک عصبی همچنین برای تشخیص به کار گرفته می شود . به این صورت که پزشک داروی بی حسی را در اطراف یک عصب خاص یا مفصل نخاع تزریق می کند . اگر درد بیمار تسکین پیدا کند ، آن عصب یا مفصل منبع درد است . اگر درد بیمار تسکین پیدا نکند ، پزشک به دنبال منبع دیگری برای درد خواهد بود . انجام بلوک عصبی توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

انواع بلوک‌های عصبی

بلوک عصبی انواع مختلفی دارند. از جمله مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین انواع بلوک عصبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلوک عصبی اپیدورال:

در این روش بلوک عصبی مواد بی‌حس کننده به درون طناب نخاعی تزریق می‌شود. با این اقدام نواحی شکمی و اندام تحتانی بی‌حس می‌شود. بنابراین بهترین روش برای بی‌حسی در هنگام زایمان است. با این روش می‌توانید تا حد زیادی دردهای هنگام زایمان را کاهش دهید.
یکی از مزایای بلوک عصبی به روش اپیدورال این است که در روند زایمان می‌توان دوز آن را افزایش داد. در واقع زنان در مراحل مختلف زایمان شدت دردهای متفاوتی را تجربه می‌کنند. بنابراین در صورتی که در یک مرحله از زایمان دردها افزایش داشته باشد متخصصین می‌توانند دوز داروی بی حسی را افزایش دهند. به این ترتیب روند زایمان بهتر و با درد کمتر پیش می‌رود.

بی‌حسی نخاعی:

داروی بی‌حسی در مایعی که در اطراف طناب نخاعی وجود دارد تزریق می‌شود.

بی‌حسی محیطی:

در این روش داروی بی‌حس کننده در محیط اطراف منبع درد تزریق می‌شود.

بلوک سمپاتیک:

درد ناشی از سیستم عصبی سمپاتیک در ناحیه ای بخصوص را بلوکه می‌نماید. از این روند می‌توان در درمان تعریق بیش از حد در بخش خاصی از بدن مانند کف دست و پا همچنین زیر بغل استفاده نمود.

برش و در آوردن عصب:

عصب محیطی آسیب دیده توسط جراحی تخریب می‌شود؛ از این روش تنها در موارد درد مزمنی که هیچ روش درمانی دیگر موفقیتی در پی ندارند، مثل سندروم درد ناحیه‌ای، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ریزوتومی (برش ریشه عصب):

ریشه عصب که از نخاع کشیده می‌شود، با استفاده از جراحی تخریب می‌شود. از این روش در مشکلات عصب-عضله مانند فلج اسپاسمی یا فلج اسپاسمی مغز استفاده می‌شود.

کاربرد بلوک عصبی

کاربرد بلوک عصبی

انواع مختلفی از بلوک‌های عصبی وجود دارد که برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند:

 1. بلوک‌های عصبی درمانی برای درمان در شرایط دردناک استفاده می‌شوند. چنین بلوک‌های عصبی شامل داروی بی‌حسی موضعی می‌شود که می‌تواند برای کنترل درد شدید استفاده شود.
 2. بلوک‌های عصبی تشخیصی برای تعیین منشاهای درد استفاده می‌شوند. این بلوک‌ها عموما شامل یک بی‌حسی با مدت زمانی شناخته شده از تسکین است.
 3. بلوک‌های عصبی پیش‌بینی کننده نتایج درمان را پیش‌بینی می‌کنند. مثلا، یک بلوک عصبی ممکن است اجرا شود تا تعیین کند آیا درمان‌های پایدارتر (مانند جراحی) در درمان درد موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر.
 4. بلوک‌های عصبی پیشگیرانه برای جلوگیری از روندی در درد متعاقب وجود دارند که می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند درد اندام خیالی شود.
 5. بلوک‌های عصبی می‌توانند در برخی موارد برای اجتناب از عمل جراحی استفاده شوند.

مشکلات و بیماری‌های که با عمل بسته و بلوک عصبی قابل درمان هستند:

مزایای بلوک عصبی:

مهم‌ترین مزایایی که می‌توان برای بلوک‌های عصبی برشمرد موارد زیر هستند:

خطرات و عوارض جانبی بلوک‌های عصبی:

اگر درد شما مربوط به درد در یک یا چند گروه عصبی نباشد، بلوک‌های عصبی ممکن است برای شما مناسب نباشد. پزشک می‌تواند به شما توصیه کند که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

چه زمانی بلوک عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بلوک عصبی بیشتر جهت پیشگیری یا کنترل درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک ممکن است از یک بلوک عصبی برای مدیریت و کنترل انواع درد به کار گیرد که این موارد به شرح زیر است:

 1. درد ناشی از زایمان
 2. درد قبل، حین و بعد از جراحی مانند تعویض مفصل زانو
 3. درد ناشی از سرطان
 4. درد ناشی از آرتریت
 5. کمردرد یا سیاتیک
 6. سردرد میگرنی
 7. سندرم درد منطقه‌ای مزمن
 8. گردن درد ناشی از فتق دیسک
 9. درد فانتوم یا خیالی
 10. درد طولانی مدت ناشی از عفونت زونا
 11. درد ناشی از اسپاسم در رگ‌های خونی
 12. تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)
 13. سندرم رینود

نحوه آمادگی برای انجام بلوک عصبی چگونه است؟

هیچ آمادگی خاصی برای بلوک عصبی نیاز نیست:

پروسه بلوک عصبی چگونه است؟

به‌طور کلی روش بلوک عصبی شامل موارد زیر است:

 1. پوست اطراف محل تزریق کاملا تمیز می‌شود.
 2. از بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه محل تزریق استفاده می‌شود.
 3. پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر، پزشک با کمک سونوگرافی، فلوروسکوپ و… سوزن را در ناحیه مورد نظر وارد می‌کند تا سوزن در محل درست وارد شود.
 4. سپس به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید تا مدتی تحت نظر باشید.
 5. اگر بلوک عصبی جهت راهکارهای تشخیصی مورد استفاده قرار گرفته باشد، پزشک از شما سوال می‌کند که آیا درد کمتر شده است یا خیر.
 6. به‌طور کلی پروسه این روش درمانی کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد.

آیا بلوک عصبی دائمی است؟

گاهی بیمار با توجه به میزان داروی تزریقی و داروهای همراه که تزریق می‌شود، می‌تواند تا چندین ماه تسکین درد را تجربه کند.
به‌طور کلی اکثر بلوک‌های عصبی جراحی، دائمی است. در اغلب مواقع جهت دردهای مزمنی که با هیچ راهکار درمانی بهبود پیدا نمی‌کند، کاربرد دارد مانند درد سرطان یا سندرم درد منطقه‌ای مزمن.
به‌طور مثال در این روش ممکن است با قطع کردن عصب یا آسیب وارد کردن به آن، مانع از ایجاد احساس در آن قسمت از بدن شوند.

با این حال تمامی این روش‌ها ممکن است دائمی نباشند. گاهی تنها تا چندین ماه باقی می‌‌ماند؛ چراکه، عصب می‌تواند مجدد رشد و خود را ترمیم کند. زمانی که عصب خود را ترمیم کند، درد بازمی‌گردد.

اغلب افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار انواع کمر درد می‌شوند. دردهای ناحیه کمر به هر علتی که باشد؛ میتواند ناتوان کننده و زجر آور باشد در حدی که زندگی روزمره بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه در کلینیک های درد روشهای کم تهاجمی مانند بلوک عصبی و جراحی لیزری دیسک برای درمان کمر درد اعمال می‌شود که با کمترین عوارض، نتایج درخشانی به همراه دارد. شما با مراجعه به کلینیک فوق تخصصی درد دکتر بنفشه ولییان نیز می‌توانید با حداقل عوارض، بهبودی رضایت بخشی را در درمان انواع کمر درد تجربه نمایید . لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688