دکتر بنفشه ولیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بلوک عصبی / بلوک عصبی چگونه انجام می شود؟

بلوک عصبی چگونه انجام می شود؟

بلوک عصبی یا بلوک منطقه‌ ای عصبی به ایجاد هرگونه وقفه عمدی در حرکت پیام عصبی در طول عصب گفته می‌ شود که معمولا در راستای کاهش درد انجام می‌ شود . بلوک عصبی یک روند کوتاه مدت است که معمولا از چند ساعت تا چند روز به طول می‌ انجامد . از بلوک عصبی معمولا در مدیریت درد هایی که منشا نخاعی دارند و همچنین درد های ناتوان کننده ای که بر دست ها ، پاها ، گردن و کفل تاثیر می‌ گذارد ، استفاده می‌ شود . در این مقاله به بررسی بلوک عصبی و انواع آن می پردازیم .

بلوک عصبی چیست ؟

بلوک عصبی ، از بین رفتن عمدی و موقتی رشته عصبی از طریق استفاده از مواد شیمیایی ، گرما و یا سرما می باشد ، که می‌ تواند برای هفته‌ ها یا ماه‌ ها یا برای همیشه باقی بماند .در این روش بی حس کننده موضعی در اطراف اعصاب تزریق می شود و در نتیجه احساس درد متوقف می شود .

از بلوک عصبی می توان برای درمان بیماری های مزمنی مانند آرتروز ، فتق دیسک ، التهاب دیسک ، پارگی دیسک ، تنگی کانال نخاعی ، درگیری عصب سیاتیک و ... استفاده کرد . بلوک عصبی همچنین برای تشخیص به کار گرفته می شود . به این صورت که پزشک داروی بی حسی را در اطراف یک عصب خاص یا مفصل نخاع تزریق می کند . اگر درد بیمار تسکین پیدا کند ، آن عصب یا مفصل منبع درد است . اگر درد بیمار تسکین پیدا نکند ، پزشک به دنبال منبع دیگری برای درد خواهد بود . انجام بلوک عصبی توسط دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با کلینیک دکتر ولییان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.

بلوک عصبی چگونه انجام می شود ؟

این روش اغلب به صورت سرپایی انجام می‌ شود . با این حال ، برخی از بیماران ممکن است نیاز به بستری داشته باشند . ابتدا بیمار روی تخت دراز می کشد ، سپس پزشک با استفاده از لمس و یا راهنمای تصویر برداری ، نقطه‌ ای را که باید سوزن قرار داده شود ، شناسایی می‌ کند . ناحیه مورد نظر ضدعفونی می شود و سپس پزشک سوزن را در عمق خاصی فرو می‌ برد تا دارو را تا آنجا که ممکن است به عصب (های) مشکل ساز برساند . قبل از تزریق دارو ممکن است مواد حاجب برای تایید موقعیت سوزن تزریق شود . بسته به میزان درد شما و یا نیاز به پوشش یک ناحیه ، ممکن است بیش از یک تزریق لازم باشد . بعد از اتمام کار ، به شما اجازه داده می شود 15 تا 30 دقیقه استراحت کنید تا دارو اثر بگذارد .

بلوک عصبی چیست؟

انواع بلوک‌ عصبی

بلوک عصبی انواع مختلفی دارد . از جمله مهم‌ ترین و پر کاربرد ترین انواع بلوک عصبی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد :

بلوک عصبی بدون نیاز به جراحی

بلوک عصبی توسط جراحی

روشهای غیرجراحی متعددی در کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان برای درمان درد عصب سیاتیک به دردمندان گرامی پیشنهاد میشود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روشها و همچنین چگونگی انجام آنها از طریق تماس با شماره تلفن های 22896224 - 021 | 22896225 - 021 | 09029266688 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوچه مدائن ، پلاک 20 ، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 5
تلفن : 22896224 | 22896225 | 09029266688