دکتر بنفشه ولیان
فیبرومیالژیا چیست و چه کسانی بیشتر در معرض بیماری فیبرومیالژیا هستند؟

فیبرومیالژیا با تأثیر بر نحوه پردازش سیگنال های دردناک و غیر دردناک توسط مغز و نخاع، احساسات دردناک را تقویت می کند.در ادامه به علائم و درمان این بیما

همه چیز درباره سندرم تیتز

سندرم تیتز یک بیماری نادر و خوش خیم است که شامل درد قفسه سینه در دنده های فوقانی شما می شود. زمانی اتفاق می افتد که غضروف اطراف مفاصلی که دنده های بالایی شما را به استخوان سینه متصل می کند، متورم شود. معمولاً دنده های دوم یا سوم بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. این مقاله نگاهی دقیق تر به علائم، علت،

عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری

جراحی لیزری به دلیل مزایایی که این روش دارد، بسیار میان بیماران محبوبیت پیدا کرده است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر عوارض بعد از عمل باز دیسک کمر در مقایسه با جراحی لیزری دیسک می پردازیم.

داروی ملوکسیکام چیست و چه کاربردی دارد؟

ملوکسیکام جز دارو های ضدالتهابی غیراستروئیدی است که درد ، تورم و سفتی را کاهش می دهد . ملوکسیکام دارویی است که به شکل قرص ، کپسول و آمپول تزریقی وجود دارد . این دارو ، برای تسکین درد ، تورم ، حساسیت و سفتی ناشی از بیماری آرتریت تجویز می شود .

درمان نقاط ماشه ای با روشهای کنترل درد

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت ها ، گره های انقباضی در عضلات هستند که در عمق عضله احساس شده و البته ممکن است به اندازه یک انگشت شست نیز بزرگ باشند . این گره ها سبب ایجاد انقباض شدیدی در فیبر های عضلانی متصل به خود شده ، که این منجر به تشکیل نوار سفتی خواهد شد که در عضله قابل احساس است .

چه شرایط و بیماری هایی موجب درد مچ دست می شوند؟

یکی از شایع ترین دردهای دست، درد مچ دست است. عوامل مختلفی می توانند سبب بروز این درد بشوند. استخوان های کوچک، غضروف ها، عضلات و رگ ها، مچ دست هریک از ما را تشکیل می دهند و همگی این ساختارها در معرض آسیب دیدگی قرار دارند.

پی آر پی چگونه به درمان درد شانه کمک می کند؟

درد و التهاب مفصل شانه از جمله بیماری های شایعی است که افراد مختلف آن را تجربه می کنند. برای این عارضه روش های درمانی مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها تزریق پی آر پی به مفصل شانه است.

روشهای متخصصان درد برای درمان کمر درد بارداری

کمردرد در بارداری دردی شایع است که بیش تر زنان آن را در این دوران تجربه می کنند. شروع این درد معمولا از نیمه دوم بارداری است. این درد امری طبیعی است و باید اتفاق بیفتد چراکه نشان دهنده رشد جنین در رحم مادر است؛ اما تحمل این درد می تواند برای مادر مشکل باشد.

راهکارهای متخصصان درد برای بیماران مبتلا به اسکلرودرمی

اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنی مزمن و نادر است که در آن بافت طبیعی با بافت فیبری متراکم و ضخیم جایگزین می‌ شود . به طور معمول ، سیستم ایمنی به دفاع از بدن در برابر بیماری و عفونت کمک می‌ کند . در بیماران مبتلا به اسکلرودرمی ، سیستم ایمنی بدن سلول‌ ها را به تولید بیش از حد کلاژن ( یک پروتئین ) تحریک

نکات مهم درباره میگرن

درمان دردهای سر و گردن، ستون فقرات، زانو و دردهای احشائی در کلینیک درد بدون نیاز به برش جراحی، تحت عمل های اینترونشن و بدون نیاز به باز کردن پوست توسط فوق تخصص درد انجام میشود.

چرا به درد جلوی زانو و اطراف کشکک مبتلا می شویم؟

درد جلوی زانو به دردی گفته می شود که در منطقه کشکک زانو و نواحی اطراف آن احساس می شود. عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد این درد بشوند. درد و التهاب کشکک زانو بیش تر در زنان دیده می شود و تقریبا 20 تا 25 درصد از دردهای زانو را به خود اختصاص می دهد.

مهم ترین علل و علائم آرتروز لگن و ران

التهاب مفصل را آرتروز می نامند که سبب درد و متورم شدن مفصل درگیر شده می شود. یکی از مفاصلی که به طور شایع دچار آرتروز می شود، مفصل لگن و ران است؛ چرا که این مفصل فشار زیادی را متحمل می شود و بسیار پرکار است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر آرتروز لگن و ران و مهمترین علل و علائم مرتبط با آن می پر

مهم ترین نکات درباره درد دنبالچه، درد دنبالچه چیست و چه علل و علائمی دارد؟

درد دنبالچه یک علامت دردناک در انتهای ستون فقرات است که نواحی اطراف آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. دنبالچه کشش نهایی ستون فقرات است که ساختاری استخوانی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر درد دنبالچه و مهم ترین نکات مربوط به آن می پردازیم.

پی آر پی روشی نوین برای درمان درد زانو

پی آر پی زانو و یا ( Platelet Rich Plasma ) یک روش درمانی جدید برای بهبود آسیب‌ های زانو است . PRP حاوی مقادیر زیادی پلاکت است . پلاکت بخشی از خون است که با وجود فاکتور های رشد و پروتئین ، در بازسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده ، بهبود عملکرد مفصل و عضلات و کاهش درد محل آسیب ، بسیار تاثیر گذار است .

بیماری زونا چیست و ایا زونا واگیر دارد؟

زونا یک عفونت ویروسی همراه با عوارض دردناک است که بخش های مختلف بدن را درگیر می کند . این نوع عفونت ویروسی با بثورات قرمز پوستی مشخص می‌ شود که می‌ تواند باعث درد و سوزش شود . زونا معمولا به صورت رگه‌ هایی از تاول در یک طرف بدن ، به طور معمول در تنه ، گردن یا صورت ظاهر می‌ شود .

نرم شدن غضروف یا کندرومالاسی کشکک زانو چه علائم و روشهای درمانی دارد؟

کندرومالاسی کشکک زانو وضعیتی است که در آن غضروف در سطح زیرین کشکک تحلیل می رود و نرم می شود. این عارضه در میان افراد جوان و ورزشکار رایج است، اما ممکن است در افراد مسن که آرتریت زانو دارند نیز رخ دهد . در ادامه به معرفی ورزش برای درمان کندرومالاسی زانو پرداخته ایم.

رهایی از درد سیاتیک با روشهای غیر جراحی متخصصان درد

درد سیاتیک دردی است که از کمر ، به باسن ، پشت ران و پشت و یا خارج ساق پا احساس می شود . درد در مسیر عصب سیاتیک به وجود می آید . عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن انسان است . علائم و درمان سیاتیک موضوع این بخش است.

آیا میدانید سندروم پاتلوفمورال یا زانوی دونده چیست؟

سندرم درد پاتلوفمورال یک اصطلاح برای توصیف درد در جلوی زانو و اطراف کشکک یا کاسه زانو است.سندرم درد پاتلوفمورال زمانی رخ می دهد که اعصاب، درد را در بافت های نرم و استخوان اطراف کاسه زانو احساس کنند. این بافت های نرم شامل تاندون ها، بالشتک چربی زیر کشکک و بافت سینوویال است که مفصل زانو را می پوشاند.

علت و درمان درد پشت زانو در وضعیتهای خواب ورزش و برخاستن

به درد پشت زانو درد خلفی زانو نیز گفته می شود و اغلب همراه با تورم در پشت زانو رخ می دهد که ممکن است به پشت ساق پا گسترش یابد. تورم شدید می تواند از خم شدن پای شما جلوگیری کند. در این بخش به درمان غیرجراحی درد پشت زانو پرداخته ایم.

بررسی درد زانو در اثر سندروم ایلیوتیبیال باند

سندروم ایلیوتیبیال بیماری است که بیشتر در ورزشکاران دوچرخه سوار ، دونده و کسانی که مسافت های زیادی را راه می روند ایجاد می شود . این بیماری موجب درد در قسمت خارجی زانو درست بالای مفصل می گردد . در این مقاله به بررسی درد زانو در اثر سندرم ایلیوتیبیال باند ، مکانیزم آسیب و علائم آن می پردازیم .

اگر به درد مچ دست مبتلا هستید ممکن است به تنوسینوویت دکرون مبتلا باشید!

تنوسینوویت دکورون ، حالت دردناکی است که تاندون های سمت انگشت شست در ناحیه مچ دست را درگیر می کند . افراد مبتلا به تنوسینوویت دکورون هنگام چرخش مچ ، گرفتن اجسام یا مشت کردن دست احساس درد می کنند و یا درد آنها تشدید می شود. در ادامه این بخش به درمان درد مچ دست پرداخته ایم.

ویژگیهای سردرد تنشی چیست و ایا سردرد تنشی خطرناک است؟

سردرد تنشی، شایع ترین نوع سردرد است. سردرد تنشی میتواند باعث درد خفیف، متوسط یا شدید در سر، گردن و پشت چشمهای شما شود. زنان دو برابر مردان به سردردهای تنشی دچار می‌ شوند. در ادامه این بخش به ویژگیهای سردرد و درمان قطعی سردرد تنشی پرداخته ایم.

تغذیه سالم برای مقابله با آرتروز زانو

آرتروز یک بیماری دردناک است که در اثر آسیب مفاصل ایجاد می شود.برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و پیشگیری از روند آرتروز باید دقت کافی را داشته باشید، اگرچه هیچ رژیم غذایی خاصی وجود ندارد که مشکل شما را درمان کند اما از مواد غذایی مصرف کنید که باعث افزایش قوت غضروف ها و کاهش التهاب آنها میشود

آرتروز مچ دست ؛ علل ، علائم ، تشخیص و درمان آرتروز مچ دست

آرتریت مچ دست می تواند در قسمت های مختلف مچ دست ایجاد شود. آرتریت میانی کارپال فقط ردیف هایی از استخوان های کوچک مچ دست را درگیر می کند. آرتریت رادیوکارپال در جایی اتفاق می افتد که استخوان های کوچک و استخوان های بلند ساعد به هم می رسند.

اگر پس از جراحی کمر همچنان از درد رنج میبرید، مأیوس نشوید

سندروم کمر درد بعد از عمل جراحی دیسک کمر به صورت درد مزمن در ناحیه کمر یا ماندگاری علائم بیماری پس از جراحی کمر شناخته می شود و می تواند بر توانایی انجام فعالیت های روزمره تاثیر گذارد. در این بخش به درمان های موثر برای عود دیسک کمر بعد بعد از جراحی پرداخته ایم.

اگر دچار درد،سوزش،بی حسی و ضعف در دستها هستید این مطلب را بخوانید

درد،سوزش، بی حسی و ضعف در دستها عارضه ای است که اغلب در اثر فشار بر عصب مدین دست ایجاد می شود و به سندروم تونل کارپال معروف است. سوزن سوزن شدن بی حسی و درد دست در اغلب موارد در اثر فشار بر عصب مدین ایجاد می شود.

عوارض و نحوه تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال یکی از روشهای درمانی غیرتهاجمی است. در این روش متخصص درد تزریق ترکیبی از داروهای بی حسی و کورتیکواستروئید (تزریق این ترکیب ریشه عصبی ملتهب را احاطه میکند) در فضای اپیدورال را برای کاهش درد بیمار در ناحیه ستون فقرات انجام می دهد.

سمپاتکتومی کمری برای درمان پای دیابتی

دیابت کنترل نشده باعث آسیب عصب ها میشود. اگر عصب های ساق یا کف پا دچار آسیب دیدگی‌ به دلیل قند بالا شوند شما سرما، گرما یا درد را حس نمیکنید و پای شما دچار بی حسی می شود. این کاهش حس نوروپاتی حسی ناشی از دیابت نامیده میشود

درمان درد و التهاب زانو بر اثر تاندونیت کشکک زانو

تاندونیت کشکک آسیب دیدن تاندون متصل کننده کشکک به استخوان ساق پا است. تاندون کشکک با کمک عضلات جلوی ران زانوی شما را باز می کند تا بتوانید حرکت هایی مانند لگد زدن، پریدن و دویدن را انجام دهید. بیماری تاندونیت کشکک ، عنوان زانوی جهندگان نیز شناخته می شود.

درمان و رفع گودی و قوس کمر با روشهای بدون جراحی

گودی کمر یا هایپرلوردوزیس به وضعیتی گفته می شود که اغلب با دو قوس کیفوز و دو قوس لوردور ستون فقرات همراه است. در این وضعیت، در هنگام ایستادن به نظر می رسد شکم به سمت جلو آویزان می شود و لگن برای جبران این وضعیت به سمت جلو شیب پیدا می کند.

سندرم گیر افتادگی شانه چیست و چگونه درمان میشود؟

سندرم گیرافتادگی شانه نتیجه ساییدگی روتاتور کاف بین استخوان بازو و لبه بیرونی شانه است. این اتفاق منجر به تورم بیشتر و کوچکتر شدن فضای شانه و درد و سوزش می شود. درمان های افتادگی شانه را در این بخش شرح داده ایم.

درمان درد شکستگی دنده با بلوک عصبی بین دنده ای

شکستگی دنده یکی از آسیب دیدگی های شایعی است که زمانی اتفاق می افتد که یکی از استخوان های قرار گرفته در داخل قفسه دنده شکسته یا دچار ترک می شود. در درمان عارضه شکستگی دنده، کنترل درد اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. دراین بخش به کنترل درد شکستگی دنده با بلوک عصبی پرداخته ایم.

چرا زانو صدا میدهد؟ آیا صدای زانو نیاز به درمان دارد؟

اگر بعد از یک آسیب جدی به زانو، زانو درمان نشود یا به طور ناقص درمان شود بافتی اضافی در اطراف زانو به وجود می آید و بعد از آن، این بافت اضافی در بین بخش های خاصی از مفصل گره خورده و در هم می پیچد و همین امر، موجب صدای تق تق زانو هنگام راست ‌کردن مفصل زانو می‌ شود.

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر عارضه ای است که به علت التهاب تاندون های خم کننده انگشت رخ داده و موجب ناتوانی در خم و راست کردن انگشت و همچنین درد و حساسیت انگشت می شود. این عارضه دردناک سبب می شود تا انگشتان هنگام خم شدن قفل شده و فرد توانایی راست کردن انگشتان را نداشته باشد.

پوکی استخوان چیست علت آن کدام است و چه علائمی دارد

پوکی استخوان یا استئوپروز شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است. پوکی استخوان باعث ضعف و شکنندگی استخوان ها می شود. شکستگی های مربوط به پوکی استخوان بیشتر در مفصل ران، مچ یا ستون فقرات رخ می دهد. در این بخش به عوارض پوکی استخوان پرداخته ایم.

کاربرد رادیوفرکوئنسی در درمان درد زانو

رادیوفرکوئنسی اعصاب زانو روش درمانی است که در آن پزشک با استفاده از دستگاه رادیو فرکوئنسی ، عصب های ژنیکولار را حرارت داده و از انتقال سیگنال های درد توسط آن ها جلوگیری می کند. این عصب ها سیگنال های درد را از زانو به مغز می رسانند، که این موجب برطرف شدن درد زانو می شود.

درمان گزگز مورمور و بی حسی دست و پا در کلینیک درد

خواب رفتگی واژه ‌ای است که به‌ صورت عمومی برای توصیف یک احساس عجیب در هر قسمتی از بدن انسان به ‌خصوص دست‌ ها و پا ها به کار می‌ رود. این احساس می ‌تواند دامنه ‌ی وسیعی از مورمور و سوزن سوزن شدن گرفته تا یک بی ‌حسی کامل نسبت به محرک ‌های خارجی داشته باشد.

آرتروز شانه (استئوآرتریت شانه ) چیست؟

مفصل شانه پس از مفصل ران و زانو بالاترین درصد شیوع آرتروز را به خود اختصاص می دهد. دلیل این جایگاه سوم آن است که برخلاف مفصل های بزرگ پایین تنه معمولاً وزنی بر آن تحمیل نمی شود. در ادامه به مباحث مرتبط با آرتروز شانه می پردازیم.

کاربرد امواج رادیوفرکوئنسی در دیسک کمر

رادیو فرکونسی نوروتومی توسط پزشک فوق تخصص درد جهت کاهش دردهای مزمن ناحیه کمر ، گردن زانو، مفصل لگن انجام می‌ شود. در این بخش به کاربرد امواج رادیوفرکوئنسی در درمان دیسک کمر اشاره کرده ایم.

12 دلیل گزگز مور مور و بی حسی دست و پا

مور مور شدن و گزگز دست و پا به تنهایی و برای مدت کوتاه، مشکل خاصی نیست و با گذشت زمان کمی اغلب بهبود میابد. اما اگر این مشکل برای مدت طولانی در فرد باقی بماند ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. در ادامه این مطلب به عوامل مختلف گزگز و مور مور دست و پا اشاره می شود.

آشنایی با عملکرد رادیوفرکوئنسی در درمان درد

روش رادیو فرکوئنسی روش درمانی نوینی است که در آن پزشکان سعی میکنند با قطع مسیر ارسال پیام درد به مغز درد و التهاب را در بیمار کاهش دهند. این روش یک روش درمانی غیر تهاجمی و تقریبا بدون عوارض است. رادیو فرکوئنسی با انتقال حرارت از طریق امواج رادیویی به اعصاب تلاش می کند سیگنالهای درد را مسدود کند

آرتروز مچ پا از علائم تا انواع روش های درمان

در آرتروز، غضروف صاف بالشتکی در مفاصل به تدریج از بین می رود و در نتیجه استخوان ها روی یکدیگر سایش می کنند. بافت های نرم در مفاصل نیز ممکن است شروع به فرسودگی کنند. در این بخش به آرتروز مچ پا ، علائم و درمان آن پرداخته ایم.

بیماری دژنراتیو دیسک کمر چیست؟

بیماری دژنراتیو دیسک کمر یکی از عارضه و بیماری های شایع است که امروزه افراد زیادی با آن درگیرند. این بیماری ممکن است در اثر پیری و یا صدمات و جراحات در ناحیه کمر به وجود آمده باشد.

درمان کیست پر از مایع پشت زانو ها (کیست بیکر) بدون جراحی

کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که باعث برآمدگی و احساس سفتی در پشت زانو می شود. هنگام خم کردن یا دراز کردن زانو درد می تواند بدتر شود. کیست بیکر که کیست پوپلیتئال یا سینوویال نیز نامیده می شود، معمولاً نتیجه یک مشکل مفصل زانو مانند آرتریت یا پارگی غضروف است.

درمان درد زانو با راهکار های غیر جراحی متخصصین درد

برای درمان درد زانو روش ها و راهکارهای مختلفی وجود دارد. جراحی زانو جزو رایج ترین روش ها برای درمان آن است اما امروزه افراد زیادی هستند که تمایلی به انجام عمل های جراحی برای درد های مفصلی مثل زانو ندارند. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از معروف ترین این روش ها می پردازیم

درمان سندرم پیرفورمیس یکی از علل درد پشت لگن و باسن

سندروم پیریفورمیس یک سندروم عصبی عضلانی است که بر عصب سیاتیک اثر گذاشته و منجر به درد در ناحیه باسن و لگن می ‌شود. دلیل سندروم پیریفورمیس همیشه واضح نیست اما به نظر در اثر صدمه ایجاد می ‌شود. استراحت، گذاشتن یخ و اعمال گرما می ‌تواند به کاهش نشانه ‌ها کمک کند.

درد نوروپاتیک چیست و چه علائمی دارد؟

درد نوروپاتیک، درد ناشی از اعصاب آسیب ‌دیده است. این درد متفاوت از پیام ‌های درد منتقل شده از بافت آسیب دیده (افتادن، بریده شدن، یا زانوی آرتروزی) در طول اعصاب سالم است. درد نوروپاتیک توسط دارو هایی درمان می ‌شود که با دارو های درد ناشی از بافت آسیب ‌دیده متفاوت است.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه در اثر التهاب فاشیای (فاسیا) کف پا ایجاد می شود. فاشیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می شود. خود این خار در حالت طبیعی، به شکل برجستگی استخوانی کوچکی درمحل چسبندگی فاشیای کف پا به استخوان پاشنه هست.

بلوک سمپاتیک کمری در کنترل درد های مقاوم به درمان کوزالژی

عصب های سمپاتیک در دو طرف ستون فقرات امتداد دارند. این عصب ها مربوط به طیف گسترده‌ ای از عملکرد هایی هستند که به صورت ناخود آگاه انجام می‌ شود و کنترلی بر روی آن ندارید. از جمله این عملکرد ها می ‌توان به سیستم گردش خون، گوارش و تعریق اشاره نمود.

درمان زخم پای دیابتی و نوروپاتی دیابتی

زخم پای دیابتی یک زخم یا جراحت باز است که در حدود 15 درصد از بیماران مبتلا به دیابت رخ می‌ دهد و در بیشتر موارد در کف پا قرار گرفته است. از میان کسانی که دچار پای دیابتی هستند، 6 درصد از بیماران به خاطر عفونت یا سایر عوارض مرتبط با زخم در بیمارستان بستری می ‌شوند.

پرولوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

پرولوتراپی یک درمان تزریقی است که برای تسکین درد استفاده می شود. پرولوتراپی تزریقی است که حاوی یک محرک بالقوه مانند محلول دکستروز است. این گونه تصور می شود که این محلول محرک واکنش شفابخش بدن را تحریک می کند وپس از فعال شدن، بدن شروع به تقویت و ترمیم رباط های آسیب دیده در مفصل می کند

آرتروز کمر چیست و چگونه درمان می شود؟

آرتروز کمر نوعی بیماری مزمن است که اغلب در ستون فقرات افراد بروز پیدا می کند. این بیماری در دسته بیماری های تحلیل رونده قرار می گیرد و با احساس درد شدید در ناحیه کمر و مهره ها و استخوان ها همراه است. اغلب این عارضه در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده می شود.

تزریق پی آر پی چگونه به درمان درد کمک میکند؟

پی آر پی یک روش درمانی کم تهاجم است که در آن پلاسمای غنی از پلاکت برای ترویج بازسازی بافت نرم استفاده می شود. در این روش یک نوع داروی ترمیمی روند بهبودی بهینه جراحات را فراهم کرده و به کاهش درد کمک می کند. درمان پی آر پی همچین می تواند به بهبود زخم در تروما و آسیب مفاصل کمک کند.

کاربرد لیزر پرتوان در کاهش درد و التهاب بیماری های عصبی عضلانی

لیزر درمانی یک درمان پزشکی است که از نور متمرکز برای تحریک فرآیندی به نام photobiomodulation به معنی تعدیل نوری زیستی استفاده می کند

درمان دیسک کمر، گردن و ستون فقرات با لیزر تراپی

فتق دیسک اغلب در قسمت پایین کمر رخ می دهد. بسته به اینکه فتق دیسک کجا باشد، می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود.دو نوع لیزر وجود دارد که معمولا برای درمان آسیب‌ ها و شرایط عصب و دیسک استفاده می‌ شود.پزشک پروتکل لیزر درمانی مناسب را برای درمان شما تعیین خواهد کرد.

ارتوکین تراپی برای درمان آرتروز و درد مفاصل

یکی از روش های درمان آرتروز و درمان درد مفاصل، درمان با ارتوکین است. همچنین برای حمایت از درمان پس از عمل، برای جلوگیری از درد و برای جلوگیری از آرتروز استفاده می شود. درمان ارتوکین شامل تزریق محافظ های ویژه است که از خون گرفته شده از بیمار به دست آمده و جدا شده است.

عمل لیزری دیسک کمر چیست؟

اگر دچار درد کمر باشید، حتما این جمله را از اطرافیان خود شنیده‌ اید که می ‌گویند دیسک کمر است اما به جرات هرگز نمی توان گفت که هر کمر دردی دیسک کمر است هرچند شایع ترین علت کمر درد در جوامع مختلف فتق دیسک یا دیسک کمر است که بیش از ۹۰ درصد علل کمردرد ها را تشکیل می دهد.

کاربرد روش های جراحی لیزری دیسک

عمل دیسک کمر با لیزر یک نوع عمل جراحی است که در آن دسته لیرز به فضای بین دیسک وارد شده و از طریق آن پرتو لیزر برای باز کردن فضا و رفع مشکلات ایجاد شده برای عصب مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب درد بیمار کاهش پیدا خواهد کرد .

تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

آرتروز گردن (اسپوندیلوز) و دیسک گردن (اسپوندیلیت) هر دو از شرایط مفاصل ستون فقرات هستند. ستون فقرات از استخوان هایی به نام مهره تشکیل شده است و مواد بین هر مهره در مفاصل دیسک نامیده می شود. مفاصل و دیسک ها به مرور زمان ممکن است در اثر استفاده فرسوده یا ملتهب شوند.

مراقبت های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

طب فیزیکی معمولاً بعد از جراحی لیزری دیسک کمر برای تقویت عضلات دور ستون فقرات و تسهیل دوران بهبود توصیه می‌ شود. طول دوران بهبود به نوع جراحی و وضعیت سلامت عمومی بستگی دارد. بیماران معمولاً می ‌توانند فعالیت ‌های معمول خود را ظرف چند هفته از سر بگیرند.

درمان فتق دیسک با جراحی لیزری

برداشتن فشار از روی دیسک به روش پی ال دی دی یک درمان لیزری است که برای تشخیص مشکلات دیسک ستون فقرات و کمک به برطرف شدن درد کمر و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان تحت بی حسی موضعی و هدایت فلوروسکوپی انجام می شود. سوزن به کمک هدایت دستگاه وارد دیسک مورد نظر می گردد.

علل و درمان درد شانه

درد شانه یک مشکل شایع با دلایل مختلف و متعددی از قبیل ؛ شانه یخ زده ، اختلالات روتاتور کاف ، ضربه (تروما) ، درد ارجاعی ، آرتروز و غیره می باشد

بلوک مفصل فاست (facet block) چیست؟

بلوک عصبی مفصل فاست در اتاق عمل و تحت مشاهده مستقیم با فلوروسکوپ انجام می شود. بیمار به صورت سرپایی بستری شده و تحت بی حسی موضعی مقدار بسیار کمر داروی بی حس کننده در مفصل تزریق می شود

شایع ترین علائم آرتروز زانو

این مقاله علائم مختلف آرتروز زانو را مورد بحث قرار میدهد و توضیح میدهد که کدام نوع آرتروز ممکن است این علائم را ایجاد کنند. همچنین اطلاعاتی در مورد گزینه های تشخیص و درمان انواع آن بررسی شده است.

روشهای غیر جراحی درمان فتق دیسک گردن در کلینیک درد

آرتروز گردن یک اصطلاح کلی برای ساییدگی و فرسودگی ناشی از بالا رفتن سن است که دیسک‌ های ستون فقرات گردنی را درگیر می‌ کند. همچنان که دیسک‌ ها مایع‌شان را از دست داده و کوچک‌ تر می‌ شوند، نشانه‌ های آرتروز نیز گسترش می‌ یابند.

راه های درمان آرتروز گردن

تخریب یا فرسایش ناشی از افزایش سن مهره‌ ها و دیسک‌ گردن را آرتروز گردن گویند. همگی ما به موازات پا به سن گذاشتن تا حدی دچار فرسودگی مهره و دیسک گردن و کمر می‌ شویم. آرتروز گردن فرسایشی معمولاً در دهه سوم زندگی بروز می‌ یابد.

درمان گرفتگی و خشکی عضلات و رگ گردن

در هنگام بروز این انقباضات و پس از آن بیمار احساس میکند گردن او سفت و خشک شده است. اگرچه معمولا اسپاسم عضلات گردن یک مسئله جدی و حاد نیست یک اختلال غیر قابل پیش‌ بینی و دردناک محسوب می‌ شود. معمولا درد به علت کشیدگی عضلات گردن، حالت نامناسب بدن و تحلیل رفتن مفاصل به وجود می‌ آید.

چه عواملی موجب درد پایین کمر می شود؟

درد پایین کمر ممکن است مربوط به استخوان‌ ها (مهره‌ های کمر)، دیسک‌های بین مهره‌ ها، رباط اطراف ستون فقرات و دیسک‌ ها، عصب‌ ها و طناب نخاعی، عضلات کمر، اندام‌ های داخلی لگن و یا پوست نواحی پایین کمر باشد.

بلوک عصبی و تزریق ترانسفورمینال دیسک کمر

بلوک ترانسفورمینال علاوه بر تسکین درد، جنبه تشخیصی نیز دارد. در واقع زمانی که پزشک نمی‌ تواند به‌طور دقیق منبع درد را تشخیص دهد، این روش را برای بیمار در نظر می‌ گیرد.

درمان بورسیت کشکک زانو با لیزر پرتوان، تزریق کورتیکواستروئید و اوزون

بورسیت زانو التهاب یک کیسه کوچک پر از مایع (بورسا) است که در نزدیکی مفصل زانو قرار دارد. بورسا اصطکاک و فشار بین استخوان‌ ها، تاندون‌ ها، ماهیچه‌ ها و پوست نزدیک مفاصل را کاهش می‌ دهند.

تزریق ژل هیالورونیک اسید برای درمان آرتروز زانو

تزریق هیالورونیک اسید برای درمان آرتروز زانو و بهبود عملکرد مفصل زانو استفاده می‌ شود. این روش درمانی را ویسکومپلنتاسیون می‌ نامند.در طی ویسکومپلنتاسیون مقدار کمی اسید هیالورونیک، اغلب فقط 2 میلی لیتر، مستقیما به کپسول مفصل زانو تزریق می‌ شود.

سندرم تونل کارپال چیست؟

سندروم تونل کارپال که به آن فشردگی عصب مدیان نیز می‌ گویند، وضعیتی است که باعث بی‌ حسی، گزگز یا ضعف در دست شما می‌ شود.این سندروم به دلیل فشار روی عصب مدیان شما اتفاق می‌ افتد که از طول بازوی شما عبور می‌ کند، از یک گذرگاه در مچ دست شما به نام تونل کارپال می‌ گذرد و به دست شما ختم می‌ شود.

تزریق کورتیزون(کورتیکواستروئید) برای درد و کاهش التهاب مفاصل

آمپو‌ل‌ های کورتیزون تزریقی دارویی هستند که درد و تورم را در قسمت‌ های مختلف بدن کاهش می‌ دهند. پزشکان از این شات‌ ها برای درمان آسیب‌ ها و شرایطی مانند آرتریت یا اختلالات خود ایمنی ( زمانی که سیستم ایمنی بدن به سلول‌ های خود آسیب می‌ زند) استفاده می‌ کنند.

شانه یخ زده یا شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده که کپسولیت چسبنده نیز نامیده می‌ شود، باعث درد و سفتی در شانه شده و با گذشت زمان، حرکت شانه بسیار سخت می‌ شود. بعد از یک دوره تشدید علائم، شانه یخ زده بهتر می‌ شود، اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا 3 سال طول بکشد.

درباره بلوک عصبی بیشتر بدانید

بلاک عصبی یک روند کوتاه مدت است که معمولاً از چند ساعت تا چند روز به طول می‌ انجامد و در طی آن بی‌ حس‌ کننده موضعی و کورتیکواستروئید و مواد دیگر در داخل یا کنار عصب تزریق می‌ شود. در بلوک‌های عصبی به روش جراحی به این صورت اعصاب مدنظر برای جلوگیری از ارسال تکانه‌ ها به CNS تخریب می‌ شود.

عوارض عمل لیزر دیسک کمر

عارضه مهمی پس ازعمل جراحی دیسک با لیزر گزارش نشده است. در موارد نادری به علت ورود سوزن در فضای دیسکی عفونت دیسک و یا صدمه ریشه عصبی به علت برخورد سوزن به ریشه عصبی گزارش شده است. اصولا عوارض جراحی دیسک با لیزر کمتر از عوارض عمل جراحی باز است.

سندروم پیریفورمیس از علل مهم درد پشت لگن و باسن

در بسیاری از شرایط دردهای ناحیه لگن میتواند از سندروم پیریفورمیس باشد. در این سندروم که نام دیگرش می‌ تواند درگیری‌ های ریشه های سیاتیک یا تنه خود سیاتیک باشد، اختلالات در عضله پیریفورمیس سبب گیرافتادگی عصب شده و دردهای سیاتیکی را ایجاد می‌ کند.

تنگی کانال نخاعی چیست؟

تنگی کانال نخاعی یکی از بیماری های جدی و شایع ستون فقرات است که ممکن است به طور مادرزادی وجود داشته باشد یا به طور اکتسابی ایجاد شود . در این مقاله به بررسی علل و علائم تنگی کانال نخاعی می پردازیم .

بلوک عصبی چگونه انجام می شود؟

بلوک عصبی یا بلوک منطقه‌ ای عصبی به ایجاد هرگونه وقفه عمدی در حرکت پیام عصبی در طول عصب گفته می‌ شود که معمولا در راستای کاهش درد انجام می‌ شود . بلوک عصبی یک روند کوتاه مدت است که معمولا از چند ساعت تا چند روز به طول می‌ انجامد. در این مقاله به بررسی بلوک عصبی و انواع آن می پردازیم .

جراحی لیزری، جدید ترین روش درمان دیسک گردن

جراحی ستون مهره ها با لیزر، یک روش کم تهاجمی برای بیمارانی است که از درد رنج می برند. لیزر با تحریک کردن قدرت خود التیامی بدن، سبب تسریع درمان خواهد شد. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر جراحی لیزری، جدید ترین روش درمان دیسک گردن می پردازیم.

تست نوار عصب و عضله در تشخیص کمر درد

کمر درد یکی از شایع ترین شکایت هایی است که بیماران را به مطب پزشک می کشاند . نوار عصب و عضله یک تست الکتریکی است که می‌ تواند به تشخیص مشکلات سیستم عصبی کمک کند . در این مقاله به بررسی تاثیر نوار عصب و عضله در کمر درد می پردازیم .

درد عصب سیاتیک چیست؟

سیاتیک یکی از اعصاب مهم بدن است که از قسمت پایین کمر شروع شده و به سمت پاها جریان دارد. هنگامی که عاملی به این عصب آسیب می‌ رساند و یا آن را تحت فشار قرار می‌ دهد؛ در قسمت تحتانی کمر که به لگن منتهی می‌ شود دردی ایجاد شده که به باسن و پا نیز سرایت می‌ کند.

علت پا درد چیست؟

درد جدید و مداوم باید با مراجعه به پزشک بررسی شود.درد پا ممکن است به علل گوناگونی باشد و نیازمند بررسی دقیقی دارد، اما درد پا در موقع نشستن طولانی مدت پشت میز یا ایستادن بیشتر به علت احتقان عروقی و جمع شدن مایع درون ورید‌ های پا است.

درد استخوان دنبالچه چیست؟

کوکسیدینیا دردی است که در دنبالچه احساس می‌ شود. این آخرین استخوان در پایین ستون فقرات (دنبالچه) است. در صورت آسیب یا فشار به دنبالچه یا عضلات و رباط‌ های اطراف ممکن است که به آن مبتلا شوید.

بورسیت چیست؟

بورس‌ ها کیسه‌ هایی کوچک و پر از مایع هستند که بین ماهیچه‌ ها، تاندون‌ ها و استخوان‌ های مجاور مفاصل قرار می‌ گیرند و حرکات آن‌ ها را تسهیل می‌ کنند.در بیماری بورسیت (Bursitis)، بورس‌ ها و یا کیسه‌ های سینوویال (Bursa or Synovial bursa) ملتهب و دردناک می‌ شوند.

انواع کمردرد و نشانه های آن

دردهای ناحیه کمر به هر علتی که باشد میتواند ناتوان کننده و زجر آور باشد در حدی که زندگی روزمره بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه در کلینیک های درد روشهای کم تهاجمی مانند بلوک عصبی و جراحی لیزری دیسک برای درمان کمر درد اعمال می‌ شود که با کمترین عوارض، نتایج درخشانی به همراه دارد.

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

تنگی کانال نخاعی باریک شدن فضا های ستون فقرات است که می‌ تواند بر روی اعصابی که از طریق ستون فقرات عبور می‌کنند، فشار وارد کند. تنگی کانال نخاعی اغلب در ناحیه کمر و گردن رخ می‌ دهد البته برخی از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی ممکن است علائمی نداشته باشند.

درباره فوق تخصص درد بیشتر بدانید

متخصص درد Pain Specialist به پزشکی گفته می شود که آموزش های مختلف در زمینه بررسی ، تشخیص و درمان انواع درد را گذرانده باشد . متخصص درد یا فوق تخصص درد هم چنین در زمینه پیشگیری از درد نیز فعال است.در این مقاله بیشتر با حوزه فعالیت متخصصین درد آشنا می شویم .

درمان بیرون زدگی دیسک کمر با تزریق اپیدورال

بیرون‌ زدگی دیسک ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات، از گردن گرفته تا کمر، وجود داشته باشد. قسمت پایین کمر یکی از رایج‌ ترین مناطق برای فتق دیسک است. ستون فقرات شبکه پیچیده‌ ای از اعصاب و عروق خونی است. لغزش دیسک می‌ تواند فشار بیشتری بر اعصاب و ماهیچه‌ های اطراف آن وارد کند.

دیسک گردن چیست و چگونه درمان میشود؟

فتق دیسک گردن یکی از علل شایع درد گردن و بالاتنه است. درد ممکن است در ناحیه گردن، بین تیغه‌ های شانه، مبهم یا تیز باشد و ممکن است به سمت پایین به بازو ها، دست‌ ها و انگشتان تابیده شود. احساس بی‌ حسی و سوزن سوزن شدن از علائم معمول است و برخی از بیماران اسپاسم عضلانی را گزارش می‌ کنند.

کلینیک درد چه ویژگیهایی دارد و چه خدماتی در آنجا ارائه میشود؟

در کلینیک درد روشهای درمانی جهت تسکین دردهای حاد و مزمن، با روی کرد رفع علت ایجاد کننده درد ارائه می‌گردد. درمان دردهای سر و گردن، ستون فقرات، زانو و دردهای احشائی در کلینیک درد بدون نیاز به برش جراحی، تحت عمل های اینترونشن که بدون نیاز به باز کردن پوست انجام میشود؛ صورت میپذیرد

عود دیسک کمر بعد از جراحی

عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی به شرایطی گفته می‌شود که بیمار از نتیجه­ عمل رضایت ندارد و علائمِ بعضاً دردآور بیماری قبل از عمل برطرف نشده است. مهم­ترین مسئله ­ای که در این سندروم برای بیمار آزاردهنده است، باقی­ماندن محدودیت ­های حرکتی است

اوزون تراپی دیسک گردن چیست؟

اوزون درمانی دیسک روشی نوظهور است که برای درمان دیسک آسیب دیده مخصوصاً دیسک گردن به کار گرفته میشود. در این روش که به جراحی پوستی نیز معروف است، دیسک گردن با رفع فشار که به شکل خود­خواسته انجام میشود، با تحلیل دیسک، باعث میشود تا دیسک جابه جا شده، به جای اولش برگردد

علت و انواع دردهای ستون فقرات

دردهای ستون فقرات مشکلاتی هستند که اغلب افراد در زندگی خود تجربه کرده یا می‌کنند. دلایل متعددی برای بروز دردهای ستون فقرات وجود دارند که میتوان به عنوان مهمترین علتها به بالا رفتن سن فرد، سبک نادرست در وضع فیزیکال زندگی، برخود ضربه های ناگهانی ناشی از تصادف و مشکلات مادرزایی اشاره کرد

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465